Leylâ Hanım ve Şeref Hanım dîvânlarında zamân ve mekân kavramları üzerine inceleme
An investigation on the concepts of time and space in Leylâ Hanım and Şeref Hanım
- Tez No: 647806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu hemen her alanda Avrupa devletlerine karşı kendini yenileştirme politikası güden bir yüzyıl olmuştur. Bu yenileşme hareketlerinden payını alanlardan biri de edebiyattır. Dönemin ayırt edici iki özelliklerinden biri, bu yüzyılda Klasik Türk Edebiyatı'nın son temsilcileri olan dîvân şâirlerinin yetişmesidir. İkincisi ise kadın şâirlerin varlığının çokluğudur. Bu yüzyılda ortaya koymuş oldukları dîvânları ile bizlere Klasik Türk Edebiyatı'nın, anlam yoğunluğunu yaşatan kadın şâirlerimizden Leylâ Hanım ve Şeref Hanım sanatları ile döneme damgalarını vurmaktadırlar. Bu çalışmada 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğunun siyasi görünümü, dönemin edebiyata bakış açısı ve gelişmelerine dair bilgiler verilip akabinde ise iki şâirimizin hayatları ile ilgili hususlara değinilmektedir. Çalışmanın devamında iki şâirimizin, dîvânlarında kullanmış oldukları mekân ve zamân kavramları tarandı. Belirlenen kavramların sözlük anlamları verildikten sonra tespit edilen beyitlerden hareketle bu kavramların işleniş biçimleri ve kullanma sıklıklarına değinildi. Çalışmanın son bölümünde taranan sözcüklerden şâirlerin hayatlarına dair ipuçları verildi.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a century when the Ottoman Empire pursued a renovation policy against European states in nearly every field. One field that had its share of these renovation movements was literature. One of the two distinctive features of the period was the training of dîvân poets, who were that century's last representatives of Classical Turkish Literature. The second feature was the abundance of poetesses. Leylâ Hanım and Şeref Hanım were two of our poetesses who had allowed us experience the intensity of meaning of Classical Turkish Literature with their dîvâns in this century and left their mark on the period through their art. This study touches upon the political stance of the 19th century Ottoman Empire, the period's perspective on literature alongside the developments that took place (in literature), and the matters about the lives of our two poets. The concepts of space and time used by our two poets in their dîvâns were reviewed. Then, it provided the lexical meanings of the determined concepts, and based on the couplets determined, it mentioned about which ways these concepts are processed, and how frequently they are used. The last section of the study provided clues about the lives of the poets based on the reviewed words.