Türkiye'de bağ alanlarının coğrafi dağılışı ve üzüm üretimi
The geographical distribution of vineyard areas and production of grapes in Turkey
  1. Tez No: 302113
  2. Yazar: FEYZA EVREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Türkiye geneline bakıldığı zaman bağcılık bazı yerlerde gelişme kaydederken bazı yerlerde de eski önemini kaybetmiştir. Ege Bölgesi bağcılıkta önemli bir tarım alanı olmaya devam ederken, Marmara Bölgesin' de sanayileşmenin artması sonucunda tarım alanlarının azalması, Güneydoğu Anadolu Bölgesin' de Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) nedeni ile üzüm yerine daha karlı tarım ürünlerinin tercih edilmesi, Karadeniz Bölgesin' de coğrafi şartları ve iklimi nedeni ile uygun olmayan alanlarda bağcılığın yerini çay, fındık gibi ürünlere bırakması, Doğu Anadolu Bölgesin' de ise yükseltiye bağlı olarak sıcaklığın azalması, göç ve anarşinin etkisi ile bağcılığın gerilemesi gibi önemli nedenlerle 1980 ile 2000 yılları arasında bölgeler arasında büyük ölçüde değişiklik yaşanmıştır. Bazı bölümlerde ise alan kaybına rağmen yeni tarım metotlarının kullanılması, bakım ve sulama imkanlarının etkisi ile çiftçilerin bilinçli üretim yapması sonucunda verimlilik artmıştır.Üzüm sadece meyve olarak tüketilen bir tarım ürünü değildir. Kurutulması sonucunda elde edilen kuru üzüm, çeşitli işlemlerden sonra elde edilen şarap ve pekmez de üzümden elde edilmektedir. Hatta yaprakları da değerlendirilip yemek yapılmaktadır. Üzümün çeşitli şekillerde değerlendirilmesi üzümün türüne bağlıdır. Bazı üzüm çeşitleri sadece şarap yapılması için üretilir.
Özet (Çeviri)
In viewing of Turkey?s common situation, on the one hand viniculture develops in some regions, but on the other hand it has lost value in some other regions. About viniculture there have been some important differences between the regions between the years 1980 and 2000. Here are some of those reasons of the differences:In Marmara Region, because of developing industry, agriculture areas have been decreased. But Ege is still an important agriculture area.In Southeastern Anatolia Region, because of the GAP project, instead of grape, some other more profitableproductsare preferred.In Black Sea Region, because of the climate and geographical conditions, instead of grape, some other products, such as tea. hazelnut are grown.In Eastern Anatolia Region, depending on low temperature, migration and anarchy, viniyard is regressed.In some areas, in spite of the lose of soil, using the new agriculture methods and new irrigatin techniques and making the farmers more conscious about the agriculture increase the fertility.Grape is not an agricultural product which is only consumed as a fruit. Dried grape is produced by being dried. After some processes, wine and grape molasses can be producted, too. Moreover, leaves of the grape are cooked as a meal in our kitchens. What can be done with grape is depend on the type of the grape. For example; some grepe types are grown only for producting wine.