Karşılaştırmalı Hint ve Yunan mitolojisi
Comparative Indian and Greek mythology
- Tez No: 302114
 - Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 253
Özet
Mitoloji özetle; ?çok tanrılı dinlerde tanrı ve yarı tanrıların eylemleri ile onların diğer yaratıklar ve insanlarla ilişkileri konusundaki efsaneler, öyküler ve inançlar bütünü? olarak tanımlanmaktadır.Bu çalışmanın ana konusunu Hint ve Yunan mitolojilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda Hindistan coğrafyası temel alınmış ve çalışmanın birinci bölümünde, kavram olarak mitoloji irdelenmiş; Hint ve Yunan mitolojilerinin kaynakları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Hint ve Yunan mitolojileri; ?Tanrılar ve Karakterler?, ?Efsaneler?, ?Yaratıklar? ve ?Diğer? başlıkları altında karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bununla birlikte bu mitolojilerin benzer ve ayrılan yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Hint ve Yunan dünyasının görsel sanatlarından mitoloji konulu örnekler katalog halinde karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Çalışmanın sonunda ise Hint ve Yunan kültürleri arasındaki etkileşim alanlarından farklı örnekler sunulmuştur. Bu doğrultuda, iki kültür arasında ve hatta Hint ve ?Batı? dünyası arasında müthiş derecede bir benzerlik olduğu düşüncesi ön plana çıkmıştır. Son olarak eldeki veriler ışığında yapılan genel bir değerlendirme ile Hint ve Avrupa dünyası arasındaki bağlantı; Hindistan'ın, ?Doğu?da bir ülke olmasına rağmen kültür olarak aslında ?Batı?ya daha yakın olduğu ispatlanmaktadır.Mitoloji ilk çağlardan günümüze kadar her toplumda var olan, kültürün her unsurunu derinden etkileyen, çoğu zaman tarihe ışık tutan ve en önemlisi kültürler arası etkileşimin yansımalarını bünyesinde barındıran evrensel bir kavramdır. Ancak çoğu toplumlarda mitolojinin karşılaştırmalı olarak ele alınma çalışmaları oldukça yetersizdir. Dolayısıyla bu çalışma, bu alanda yapılacak olan araştırmalara ışık tutabilecek bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Mythology, in brief, can be defined as ?the whole legends, stories and beliefs about acts of gods and demigods in their relations with other creatures and people in the polytheistic religions.?The main subject of this study is comparative research of Indian and Greek mythology. In this context based on geography of India; in the first part of this study, mythology is examined as a concept; it is emphasized on the sources of Indian and Greek mythologies. In the second part of the study, Indian and Greek mythologies are comparatively discussed under the titles of ?Gods and Characters?, ?Legends?, ?Creatures? and ?Other?. In addition, similarities and differences of both mythologies is tried to be determined. In the third part of the study, mythological examples of Indian and Greek visual arts are presented in the catalog comparatively. At the end of the study, different examples from fields of cultural interactions between Indian and Greek cultures are presented. Accordingly, the idea that is a great similarity between these two cultures and even between the Indian and the Western worlds comes into prominence. In conclusion, with a general evaluation in the light of the data collected, the relation between the Indian and the European worlds prove that although India is in the ?East? geographically, but actually closer to the ?West? culturally.Mythology is a universal concept existing in every society from ancient times to present day, having deep influences on all aspects of culture, mostly helping us to enlighten and understand the history, and the most important one, reflecting intercultural interactions. However, comparative studies on mythology are cosiderably inadequate. Consequently, this study will be a helpful source for researches in this field.