Defoe'nun Robinson Crusoe, Richardson'ın Pamela ve Sterne'ün Tristram Shandy adlı romanlarında biçem
Style in Defoe's Robinson Crusoe, Richardson's Pamela and Sterne's Tristram Shandy
- Tez No: 302112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN TUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe, Laurence Sterne'ün Tristram Shandy ve Samuel Richardson'ın Pamela adlı romanlarında kullandıkları dili incelemeyi amaçlamaktadır. Böylece dilsel seçimlerle yaratılan etki belirlenerek, romanlar arasındaki benzer ve farklı yönler tespit edilmiştir. Bu çalışmanın temelinde dil kullanımlarının edebi anlamda işlevselliğini göstermek ve yazarların biçem özelliklerinin romanlarına ne şekilde yansıdığını tespit etmek bulunmaktadır. Tezde, G. Leech ve M. Short'un belirlediği biçem değişimi, önceleme, sözlükbirim, dilbilgisi ile söylem yapısı ve bakış açısı olmak üzere beş biçem inceleme yöntemi izlenmiştir. Robinson Crusoe, Pamela ve Tristram Shandy bu beş başlık altında incelenmiş ve yazarların kullandıkları biçem özellikleri belirlenmiştir.Çalışmanın birinci bölümü, biçembilim kavramını, romanda biçembilim kullanımını ve tezde ele alınacak biçembilimsel yöntemleri anlatmaktadır. İkinci bölümde Robinson Crusoe'da kullanılan dil ve biçemsel özellikler incelenmiştir. Üçüncü bölümde Tristram Shandy'de ve dördüncü bölümde Pamela'da biçemsel özellikler ve kullanılan dil ele alınmıştır. İncelemelerin sonucunda, seçilen bu üç romanda, yazarların kendilerine özgü biçemleri, yine kendi dilsel seçimleriyle oluşturdukları tespit edilmiş ve yazarların biçembilimsel inceleme yöntemiyle saptanan biçem özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at analysing the style of Daniel Defoe in Robinson Crusoe, Laurence Sterne in Tristram Shandy and Samuel Richardson in Pamela in order to demonstrate the effects produced by the linguistic choice of the writers. The novels are also compared and contrasted in terms of the writing styles of their authors. In this study, five categories of stylistic analysis defined by G. Leech ve M. Short, namely style variation, foregrounding, lexis, grammar, discourse structure and point of view, are used to analyse the novels.The first chapter of the study discusses the term `stylistics?, the use of stylistics in novels and stylistic methods that will be used in the dissertation. The novels Robinson Crusoe, Tristram Shandy and Pamela are examined stylistically in the second, third and fourth chapters respectively. At the end of the analyses, it?s found out that the authors of the three novels created their own styles by their linguistic choices. In the conclusion chapter, the novels and the style of the writers are compared and contrasted.