Avrupa Birliği enerji piyasalarında yoğunlaşmaların kontrolü
Control of oncentrations in European Union energy markets
  1. Tez No: 302122
  2. Yazar: DENİZ KÜZECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZME AŞÇIOĞLU ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Enerji, ülke sanayisinden, evsel tüketimdeki yerine kadar hayatımızın her alanında önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla, enerji piyasalarındaki gelişmeler hem ülke ekonomilerini, hem de sosyal yaşam seviyesini doğrudan etkilemektedir. Sürdürülebilir ekonomilerin yaratılmasında ve gelişmesinde stratejik bir öneme sahip bulunması yanında, kendine has özellikler taşıması, enerji piyasalarının uzun yıllar devlet tekelinde kalmasına neden olmuştur. Küreselleşmenin ve tüketimindeki payının artmasıyla rekabete açılan enerji piyasaları, Avrupa Birliği'nin tek bir pazar olma yolunda ilerlediği sektörler arasında yer almaktadır. Enerji piyasaları gibi devlet tekelinde olan ve kendine has özellikleri bulunan piyasaların serbestleşmesinde rekabet hukuku uygulamaları çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle, tek bir pazar olmaya çalışan, üye ülkeler arası ilişkilerin önemli dengelere bağlı olduğu AB enerji piyasaları, yoğunlaşmaların kontrolü temelinde ele alınmış; AB üyeliği yolunda ilerleyen Türkiye'nin enerji politikalarına, yoğunlaşmaların kontrolü düzenlemelerine ve bu düzenlemelerin uygulamaya yansımalarına yer verilerek mevcut piyasa yapısına ışık tutabilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has a very important role from countries industries to private consumptions. Thus, imporevements on energy markets directly effect not only country?s economics but also social life of the consumers. Despite the strategic importance of creating and developing sustainable economies, due to their particular chararcteristics, energy markets have been controlled by the monopoly of the governments. Following the opening of markets to competition with globalization and increase in the share of consumption, energy markets moving towards to become a single market of the European Union among other sectors. Competition Law has an very important place during and after the privatization of the markets, like energy, which are goverment monopolies and has particular characteristics. Therefore, in this research, the European Union energy markets, which is trying to become a single market and has an important role between member states relations, undertook on the basis of concentrations; threw a new light on energy politics, energy regulations, concentrations rules and their implementations in Turkey.