Osmanlı çift-hane sistemi
The Ottoman çift-hane system
  1. Tez No: 302123
  2. Yazar: KAYHAN ORBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BASKICI, PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çift-Hane sistemi, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1300-1600 yıllarını kapsayan `klasik' döneminde, `çekirdek eyaletler'i olarak adlandırdığımız Anadolu ve Rumeli'nde, kırsal ekonominin organizasyonunu açıklamak amacıyla ortaya konulan bir `kavramsallaştırma'dır. Bu tez, Çift-Hane sistemini anlamaya ve onun tarihsel ve teorik arkaplanına bakmaya çalışmaktadır.Çift-Hane sistemini iki oldukça farklı kapsamla tanımlamak olanaklıdır. Birinci ve çok dar kapsamıyla alındığında, Çift-Hane sistemi kırsal iktisadi ve sosyal yapıda belirli bir `üretim birimi' olarak tanımlanabilir. Geniş kapsamı ile Çift-Hane sistemi tarımsal ekonomiyi tutarlı ve anlamlı bir biçimde açıklamayı ve anlamayı öngeren bir sistemdir. Çift-Hane sistemi, genel olarak Osmanlı kırsal ekonomisi ile ilgili sistemler ve uygulamaları içine alan, bunların birlikde işleyişini açıklayan kapsayıcı bir `şemsiye sistem' olarak da tanımlanabilir. Bu çalışmada, ikinci tanımlama yani sistemin en geniş kapsamlı tanımı ve onun getirdiği yaklaşım ele alınmaktadır. Çift-Hane sistemininin genel ve kapsayıcı bir sistem olarak kavranılması nedeni ile, tahrir sistemi, miri arazi rejimi ve timar sistemi gibi Osmanlı kırsal ekonomisi ve sosyal düzenindeki temel sistem ve uygulamalar da ele alınmış ve bunların Çift-Hane sistemi bünyesinde işleyişleri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Çift-Hane System is a `conceptualization? aiming at explaining the organization of rural economy in the provinces of Anatolia and Rumelia that are called `the core provinces? in the `classical period? of the Ottoman Empire which covers the years between 1300-1600. The present thesis tries to understand the Çift-Hane System and looks at its theoretical and historical background.The Çift-Hane System can be defined in two quite different ways. In its first and narrow definition the Çift-Hane System is a specific `production unit? in rural economy and society. In its broader definition, it is a system aiming at coherently explaining and understanding the agricultural economy. It can also be defined as an `umbrella system? covering the systems and practices related to the Ottoman rural economy and explaining their functioning altogether. In this study, the broader definition of the Çift-Hane System is accepted and the System is defined as a main economic and social system in rural order. Therefore, this thesis deals with the surveying system, state-owned land regime and the timar system which are fundamental systems in the Ottoman rural order and tries to understand their functioning within the Çift-Hane System.