Anadolu Tunç Çağı insan iskeletlerinin paleodemografik ve morfometrik analizi: Kütahya Seyitömer örneği
Paleodemographyc and morphometric analysis of Bronze Age Anatolian human skeletons : Sample of Kütahya Seyitömer
  1. Tez No: 302126
  2. Yazar: SERPİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma sonucunda Seyitömer insanlarının Antropolojik yapısı ortaya konulmuştur. Seyitömer toplumuna ait morfolojik, demografik ve patolojik bulgular çağdaşı ve aynı bölgede yaşamış olan toplumlarla karşılaştırıldığında beklentiler doğrultusunda bulgular elde edilmiştir. Yapılan cluster analizleri ışığında da ilgili topluma ait hem demografik, hem patolojik, hem de morfometrik değerlerin çağdaşı ve bölgedeki diğer Anadolu toplumlarına benzer değerler gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmanın verileri bundan sonra yapılacak paleoantropolojik çalışmalara karşılaştırma materyali ve kaynak olabilek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the thesis, anthropological structure of people in Seyitömer is introduced. Morphological, demographical and pathological findings are compared with the populations living in the same area at this time and living in the same area in the past. Findings are same as our expectation. In light of the cluster analyses, we found that the values of the demographical, pathological and morphometrical analyses are the similar with the values of the analyses done in the other Anatolian populations in the same area. The datas of the thesis can be used as a source and a comparison material for future paleoanthropological studies.