Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Arşivleri belgeleri ışığında Cumhuriyet Dönemi Türkiye-Küba ilişkilerine kronolojik bir bakış
A chronological view on the relations between Turkey and Küba in the Republican Era in Light of the documents from the National Archives of the Prime Ministry of the Republic of Turkey
- Tez No: 302215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NECATİ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
Günümüzde Küba ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, Cumhuriyet dönemindeki geçmişini incelemek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Arşivleri'nden ve Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinden alınan belgelerin ışığında hazırlanan bu tezde, sırasıyla her iki ülkenin tarihi üzerinde durulmuş ve tarihsel kronolojileri hazırlanmıştır. Bu bölümlerin araştırılacak ilişkiler açısından ışık tutar nitelikte olması hedeflenmiştir.Araştırma XX. yüzyıl ilişkilerinin konu almasına karşın, tarihsel süreç ele alınırken İspanyol sömürge dönemine ve bağımsızlık mücadelelerine kısa bir şekilde değinilmiş, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri işgali, son olarak devrim süreci Fidel Castro'nun başkanlıktan çekilişine dek aktarılmaya çalışılmıştır. Benzer şekilde Türkiye Cumhuriyeti tarihinden bahsederken Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışından Atatürk'ün ölümüne ve günümüze kadar olan tarihsel süreç ortaya konmaya çalışılmıştır.Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Arşivleri taranarak Türkiye Cumhuriyeti ile Küba Cumhuriyeti arasındaki ikili ilişkiler ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen belgeler tarandıkça dünyadaki siyasal ve ekonomik konjonktüre uygun olarak Küba Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin zamana göre değiştiği saptanmıştır. Taranan belgeler ile 1926 yılında İstanbul'da var olan bir Küba Konsolosluğu'ndan ve konsolosun belgelerini sunmasından söz edilmesi, bu konsolosluğun Osmanlı döneminde kurulmuş olduğunu, dolayısıyla bu dönemde diplomatik personelin bulunduğunu ve ikili ilişkilerin başlamış olup kesintisiz devam ettiğini bizlere düşündürmüştür. Soğuk Savaş döneminde ise farklı kutuplarda bulunan iki ülke ilişkilerinin azalmaya başladığı erişilebilen belge sayısından ve belgelerin içeriklerinden anlaşılmaktadır.XX. yüzyılın ikinci yarısından sonra ise ilişkiler yeniden canlanmaya başlamış, gerek ekonomik, gerek kültürel, gerekse de eğitim alanında birçok anlaşma imzalanmıştır. Yapılan tarihsel, kronolojik ve belgesel çalışmanın sonucunda, iki ülke arasındaki ilişkilerin tahmin edilenden daha eskiye dayandığı ve günümüzde ilişkilerin giderek güçlenmekte olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This work aims at studying the relations between Cuba and Turkey in the period enclosing the birth of the Republic of Turkey and present time. To achieve this goal documents from the Archives of the Prime Ministry of Turkey and from the web site of the Ministry of Foreign Affairs of Turkey have been analyzed according to the history of the two countries.In spite of the fact that the topic of this work is the study of the bilateral relations in the Twentieth Century, it?s been necessary to refer to the Spanish Colonialism in Cuba and the struggle of its people for the independence; to continue with its occupation by the United States until the triumph of the Cuban Revolution and Castro?s delegation of powers to Raúl Castro. Also the history of the Republic of Turkey was analyzed, from the fall of the Ottoman Empire to the death of Atatürk up to present time.The relations between Cuba and Turkey in the Twentieth Century were put forward after a thorough research in the Archives. By analyzing the content of the documents according to their political conjuncture it?s been stated that that a consulate had been established during the Ottoman Empire and relations started and continued without interruption. During the Cold War relations have weakened by the opposite positions the two countries held. After the second half of the Twentieth Century the relations started to recover and continue to develop nowadays.