Erasing memory by transfer of property: The state, public enterprises and civil society in the distribution of the Abandoned Properties during the Early Republican Era
Mülk transferi ile hafıza silinmesi: Erken Cumhuriyet Dönemi'nde Emval-i Metruke'nin dağıtımında devlet, kamu kurumları ve sivil toplum
- Tez No: 476815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN GÜRBOĞA KORALTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tezin amacı, gayrimüslim azınlıklar tarafından bırakılan Emval-i Metruke'nin Erken Cumhuriyet Dönemi'nde dağıtım süreçlerini, dağıtım sürecinin aktörlerini ve Emval-i Metruke'den pay alan kamu kurumları ile sivil toplum örgütlerini incelemektir. Bu amaçla, T.C. Başbakanlık Cumhuriyet Arşivleri'nden alınan belgeler ve Türkiye'de yayınlanan yerel gazeteler birincil kaynaklar olarak kullanılmaktadır. Tez, merkezi otorite ve devletin yerel unsurları tarafından Emval-i Metruke'nin çeşitli sivil toplum örgütlerine devredilmesi ve dağıtılmasının, Kemalist seçkinlerin ulus inşa projesi ve toplumun Türkleştirilmesi sürecinin bir parçası olarak gayrimüslim azınlıkların hafızasının ve fiziksel izlerinin kaldırılmasına hizmet ettiğini savunmaktadır. Emval-i Metruke'nin devlet tarafından satılması, kiralanması veya hibe edilmesi yoluyla sivil toplum kuruluşlarına devredilmesi, bağımlı bir sivil toplumun kurulmasına neden olmuştur. Devlet, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, gayrimüslim azınlıkların bıraktığı Emval-i Metruke'nin devri ve dağıtımı süreci ile birbirlerine doğrudan bağlandı. Sonuç olarak devlet, sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde gayrimüslim cemaatlerin fiziksel izlerinin yeryüzünden ve kolektif hafızadan kaybolmasının ana unsuru haline geldi.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the distribution process of the abandoned properties left by the non-Muslim minorities, the actors of the distribution process and the public institutions and non-governmental organizations who took a share from abandoned properties during the Early Republican Era. For this purpose, documents from Prime Ministry Republican Archives and local newspapers published in Turkey are used as primary sources. The thesis argues that the transfer and distribution of the abandoned properties by the central authority and local agents of the state to various civil society organizations served the removal of the memory and the physical traces left by the non-Muslim minorities as a part of nation building project of the Kemalist elite and the Turkification process of the society during the Early Republican Era. The transfer of the abandoned properties to the civil society organizations by the state through selling, renting or granting resulted in establishment of a dependent civil society to the state. The state, various public enterprises and the non-governmental organizations were connected to each other directly by the process of transfer and distribution of the abandoned properties left by the non-Muslim minorities. As a result, the state became prime agent of the disappearance of physical traces of the non-Muslim communities from the earth and collective memory in collaboration with the civil society organizations.