Devlet destekli terörizm nedeniyle devletin uluslararası sorumluluğu
State responsibility in the context of state-supported terrorism
- Tez No: 302214
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Devlet destekli uluslararası terörizm olgusu, eskiden olduğu gibi günümüzde de uluslararası toplumun barış ve güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturmaktadır. Bu tehditle mücadele edilmesinde, Uluslararası Hukuk'ta sadece uluslararası terör faaliyeti niteliğindeki fiilleri engellemeye yönelik düzenlemeler yeterli olmayıp, aynı zamanda bir devletin bu tür fiillere destek vermesinin yarattığı duruma uygulanabilecek hukuk kurallarının da ortaya konması gereklidir. Terörizme destek veren bir devlete karşı Uluslararası Hukuk'ta bazı hukuki düzenlemelerin varlığı, bu desteğin engellenmesinde de bir etkiye sahip olacaktır. Bu noktada, Uluslararası Hukuk biliminin bir alt disiplini olan uluslararası sorumluluk alanının, uluslararası terörizme destek olan bir devlete karşı başvurulabilecek bazı kurallara sahip olduğu görülmektedir.Bu çalışmada da, devletin uluslararası terörizme destek niteliğindeki hukuka aykırı fiillerinden dolayı, uluslararası sorumluluğunun doğduğu ileri sürülmektedir. Bu iddiaya paralel olarak da, devletin uluslararası terörizme destek niteliğindeki fiillerinin devlet sorumluluğuna nasıl yol açtığı? Devletin, terör fiillerine destek olmaması konusunda Uluslararası Hukuk'ta uyması gereken yükümlülüklerin bulunup bulunmadığı? Bu yükümlülüklerini ihlal eden fiillerin kendisine ne şekilde atfedilebileceği? Ve bu hukuka aykırı fiillerinden dolayı sorumluluğu ortaya çıktığında, sorumluluk hukukunda ne tür sonuçlarla karşı karşıya kalabileceği? sorularına yanıt aranmıştır.Tezde yanıtı aranan bu sorulara ilişkin analizler, iki ana bölüm halinde incelenmiştir. Birinci Bölüm altında genel olarak devletin Uluslararası Hukuk'ta sorumluluğunun ne şekilde ortaya çıktığına ilişkin değerlendirlemelere yer verilmiştir. Bu bağlamda, devletin kusur ve objektif sorumluluğu, hukuka aykırı fiil ve bu fiilin devlete atfı ile sorumluluk hukukuna ilişkin kuralların kodifikasyonu konuları incelenmiştir. İkinci bölümde ise, devletin uluslararası terörizme destek niteliği taşıyan fiillerine bağlı olarak uluslararası sorumluluğunun ortaya çıkışı ve bu sorumluluğun hukuki sonuçları ele alınmıştır. Bu çerçevede, devlet destekli terörizm kavramı açıklanmış ve birtakım devletlerin terörizme yönelik desteklerine ilişkin örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today the phenomenon of state-supported international terrorism constitutes a threat to peace and security of the international community as it did in the past. In the fight against this threat and to stop international terrorist acts in the framework of international law are not only limited but there is also a need for legal rules in case a state supports such actions. The presence of certain regulations against state-supported terrorism will have an impact in its precluding. At this point, it is seen that international responsibility as a sub-discipline of International Law could have applicable rules against states who support to international terrorism.In this study, it is asserted that since the state-supported international terrorism is a internationally wrongful act, it gives rise to international responsibility. In parallel to this claim, this study will seek the answers to some questions as to how to cause acts that have a feature such as state-supported terrorism to a state responsibility?, whether there are obligations to comply with international law with respect to a state must not support to international terrorism?, how those actions that violate such as obligations would be attribute itself?, and what kind of legal results could be rise from that its responsibility?To answer these questions the analysis in this thesis has been divided into two main chapter. In the first part, generally, how to emerge the responsibility of state under international law has been assessed. In this context, the state's fault and objective responsibility, the state responsibility for unlawful acts, how to attribute these acts to that state? and the codification of rules regarding state responsibility have been examined. In the second part, the actions of state with respect to its support to international terrorism and the subsequent emergence of international responsibility, and thus the legal outcomes of such responsibility have been studied. In this persepective, the concept of state-supported international terrorism has been explained with some examples of states which support to terrorism.