Oyuncunun hareket potansiyelini geliştiren reji yöntemi ve bir uygulama: Slawomir Mrozek'in Eğlence adlı oyununun sahnelenmesi
Directing method improving actor's potential movement and a practice: Staging the Party by Slawomir Mrozek
  1. Tez No: 302225
  2. Yazar: SERVET SİBEL AYBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT SUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Yönetmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmada, oyuncunun hareket potansiyelini geliştirecek bir reji yöntemi önerilmektedir. Sahne hareketinin, oyuncunun ve dolayısıyla yönetmenin varoluşunun temel belirleyicisi olduğu düşüncesinden yola çıkılmıştır. Hareketin parametreleri olan zaman ve mekan üstünde yoğunlaşılmış; hareket odaklı oyun metni çözümlemesi, reji tasarımı ve prova tekniği geliştirilmiştir.Heidegger'in varlık ve zaman felsefesi, çalışmanın ilk ilham kaynağıdır. Diğer yandan fizikte, mimarlıkta ve tiyatroda hareket konusundaki düşüncelerden destek alınmıştır. Newton'un hareket kanunları, Einstein'ın görecelik kuramı, kuantum fiziği, Norberg-Schulz'un varoluşsal mekan düşüncesi ve fiziksel tiyatro incelenmiş; elde edilen veriler prova süreciyle ilişkilendirilmiştir. Oyuncu koçu Eric Morris ve yönetmen Anne Bogart'ın çalışma tekniklerine değinilmiştir.Yönetmenin, oyuncunun hareket olasılıklarını çoğaltabileceği ve böylelikle özgün sahne eserleri verebileceği düşünülerek, hareket-zaman-mekan odaklı bir terminoloji ve prova yönergeleri geliştirilmiştir. Daha sonra bu yöntemin, Slawomir Mrozek'in Eğlence adlı oyununda uygulaması yapılmıştır. Provalar sırasında yapılan deneyler ve elde edilen verilerle, yönteme son şekli verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is proposed a theatre directing method improves the movement potential of the actor. We departed from the idea that the stage movement is the basic determinant of the actor?s and so the director?s existence. We concentrated on time and space which are the parameters of movement and developed analysis playtext, directing and rehearsing method focusing on the movement.The first inspiration of the study is time and being philosophy of Heidegger. The thoughts considering movement in physics, architecture and theatre also supported the study. The movement laws of Newton, the relativity theory of Einstein, quantum physics, existential space of Norberg-Schulz and physical theatre were reviewed; the datum was correlated the rehearsing process. The methods of actor coach Eric Morris and director Anne Bogart were mentioned.A terminology focused on movement-time-space and rehearsing directions were developed, thinking that the director can increase the movement possibilities of the actor and hereby create the original stage performances. Then this method practiced in The Party written by Slawomir Mrozek. Via the rehearsing experiments and the datum, the method took its final shape.