Kazakistan Cumhuriyeti'nin bütçe sistemi: Sosyal harcamaların etkinliği
Budget system of the Rebuplic of Kazakhstan: Efficiencyof social expenditure
  1. Tez No: 302224
  2. Yazar: RUSTAM SAKHIPOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
1970'lerden sonra dünya ekonomisinde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Ülkelerde yaşanan ekonomik krizler,kamu harcamalarındaki artışlar ve mali açıklarının artması sonucunda ortaya çıkan sorunlar kamu harcamalarının etkinliğinin tartışılmasına neden olmuştur. Bu durum ülkeleri mali reformlar yapmaya zorlamıştır.Artan kamu harcamalarının içinde sosyal harcamaların(eğitim,sağlık,sosyal koruma harcamalarının)payının ne kadar olduğu toplumun ilgisini çekmektedir. Bu konuda tezin amacı Kazakistan'ın sosyal harcamaların inceleyip ne kadar etkin olduğunu bakmaktır. Çalışmada Kazakistan'ın eğitim sağlık ve sosyal koruma harcamaları incelemiştir.
Özet (Çeviri)
After the 1970s, important reforms have been conducted in the world economy. As a result of economic crises in countries, some issues occurred in public spending and fiscal deficits which have been the reason for the efficiency of public spending. This situation has led the countries to make financial reforms accordingly.Social expenditure share (educational, health, social protection expenditure) from entire increased public spending is to what the society pays its attention. On this subject, the main objective of the thesis written is to find out how effective the review of social spending in Kazakhstan is. The study covers subjects such as education, health and social protection expenditure of Kazakhstan.