Samiha Ayverdi'nin romancılığı
Samiha Ayverdi's novelist
- Tez No: 302239
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 494
Özet
`Samiha Ayverdi'nin Romancılığı' adlı bu tezde, Türk Edebiyatı'nın önemli kalemlerinden olan yazarın, Aşk Budur, Batmayan Gün, Ateş Ağacı, Yaşayan Ölü, İnsan ve Şeytan, Son Menzil, Yolcu Nereye Gidiyorsun, Mesih Paşa İmamı adlı romanları, Roman Çözümleme Yöntemi adlı eserin öngördüğü terimler dizgesi ve tasnif sistemine uygun olarak incelenmiştir. Eserler, `Anlatıcı tipi', `Bireysel ve toplumsal konular', `Zaman', `Mekân', `Kişiler kadrosu', `Romanların adlandırılması', `Olay kurgusu', `Metinlerarasılık', `Dil ve üslup' başlıkları altında ele alınmış; edebî, tarihî, kültürel, felsefî art planları ile kurgusal yapıları gözönüne konulmuştur. Böylece, Tasavvufî temellere dayanan manevî bir arayış içerisine giren bireyin yaşantısını; mânevî arayışının öncesi ve sonrasını içine alan bir çerçevede öyküleyen Ayverdi'nin romanlarına derinlik ve sanatsal boyut kazandıran niteliklerin anlaşılması amaçlanmıştır. Yazarın kültürel, tarihî, dinî, felsefî birikimlerden yararlanma biçimi üzerinde özellikle durularak; bu birikimlerin konu düzleminden kurgu düzlemine geçen etkinliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis named `Samiha Ayverdi?s Novelist?; Aşk Budur, Batmayan Gün, Ateş Ağacı, Yaşayan Ölü, İnsan ve Şeytan, Son Menzil, Yolcu Nereye Gidiyorsun, Mesih Paşa İmamı named novels of one of the most important writers of Turkish Literature has been examined in accordance with the terminology and classification system that the Novel Analysis Method foresees. The novels have been approached under the titles of `Narrator Type?, `Individual and social issues?, `Time?, `Location?, `Character team?, `Naming of the novels?, `Plot?, `Intertextuality?, `Language and genre?; and literal, historical, cultural, philosophical backgrounds and structures have presented. Thus, it has been aimed to understand the qualities that give Ayverdi?s novels a deep and artistic dimension in which Ayverdi narrates the life of an individual that seeks a spiritual quest based on Sufism in a framework that includes the before and after of this spiritual quest.In our study we have emphasized the way the author utilizes her cultural, historical, religious and philosophical background and examined the efficiency of these backgrounds that pass from the argument to the construct.