Ankara Halkevi sergileri
Exhibitions of Ankara Public House
- Tez No: 302240
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
19 Şubat 1932'de Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Halkevleri, 1951'de Demokrat Parti iktidarı tarafından kapatılıncaya kadar tüm yurtta faaliyet gösterdi.Tek parti ? Cumhuriyet Halk Partisi ? döneminde kültürel ve sosyal yaşam üzerinde büyük etkileri olan halkevlerinin çalışmaları dokuz bölümden oluşuyordu. Bunlardan biri de güzel sanatlardı.Eski Türk Ocağı, bugünkü Resim ve Heykel Müzesi olan Ankara Halkevi, yayınladığı Ülkü dergisiyle ve düzenlediği sergilerle Ankara'nın sanat hayatında çok önemli bir rol oynadı.Ankara Halkevi, hem kendi salonunda hem de Belediyeler Bankası altında açtığı resim ve heykel galerisinde, pek çok kişisel ve karma sergiye ev sahipliği yaptı. Bunlar; her yıl halkevlerinin yıldönümünü kutlamak üzere düzenlenen ve grup ayrımı olmaksızın bütün sanatçıların katıldığı Halkevi Sergileri; 1933-1936 yılları arasında düzenlenen İnkılâp Sergileri; 1937-1938'de açılan I. ve II. Birleşik Resim (Birleşmiş Sanatkârlar) Sergileri; 1938-1943 yılları arasında düzenlenen Yurt Gezileri Sergileri'nin ilki; 1939 yılı itibariyle başlayan ve günümüze dek devam eden Devlet Resim ve Heykel Sergileri'nin dokuzuncu ve onuncusu; 1940'da başlayan ve amatörler ile profesyonelleri bir araya getiren Halkevleri Amatör Resim ve Fotoğraf Sergileri; Güzel Sanatlar Birliği'nin Ankara Sergileri ve Hoca Ali Rıza, General Halil (Halil Paşa), Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Eren Eyüpoğlu Türk resim sanatı tarihinin önemli sanatçılarının kişisel sergileridir.Söz konusu dönemde, başkentte, Sergievi ile birlikte, sergilerin açıldığı yegâne mekânlardan biri oldu.
Özet (Çeviri)
Public Houses, established by Mustafa Kemal Atatürk on the 19th of February 1932, worked well throughout the country until closed down by Democratic Party in 1951.The studies of the Public houses, which had great impact on cultural and social life during the Single Party-the Republican People Party- period, were composed of nine sections. One of these sections was fine arts.Ankara People House, previously called Türk Ocağı, now Museum of Painting and Sculpture, played a great part in artistic life of Ankara through its journal Ülkü, and the exhibitions held in Ankara.Ankara Public House has done hospitality for many individual and mixed exhibitions at the paintings and sculptures galleries which have opened at both its own venue and at the venue of the Bank of the Municipalities. These exhibitions are; Public Houses exhibitions which have been held to celebrate the anniversary of the Public Houses and which all the artists participated without group discrimination, the Revolution Exhibitions held between 1933-1936, the I. and II. United Painting (United Artists) Exhibitions, the first exhibition of the Country Travel Exhibitions held between 1938-1943, the 9th and 10th exhibitions of the State Painting and Sculpture Exhibition continued from 1939 until nowadays, the Public House Amateur Painting and Photograph Exhibitions which have begun from 1940?s and gathered the amateurs and professionals together, the Ankara Exhibitions of the Assembly of Fine Arts and the individual exhibitions of the important artists of the painting art history of Turkey such as; Hoca Ali Rıza, General Halil (Halil Pasha), Şeref Akdik, Bedri Rahmi Eyüpoğlu.In the stated period, it was the only exhibition center opened in the Capital with the Exhibition Houses.