Auspicium et Imperium: Roma Cumhuriyet Döneminde iç siyaset ve kehanet
Auspicium et Imperium: Divination and politics in Roman Republican Period
- Tez No: 302258
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZAKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Roma bilicilik sistemi, özellikle de auspicium'ların ve augur'ların Roma devlet yapısı içindeki rolü, eskiçağ yazarları, hatta augur'ların kendi arasında bile tartışma konusu olmuştur. Tanrıdan geldiğine inanılan işaretlerin siyasi çıkar sağlamak amacıyla yorumlanıp yorumlanmadığına değinen çok sayıda modern araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalarda genel olarak iki eğilim göze çarpmaktadır: Bunlardan birincisi, uygun ortam oluştuğunda, auspicium'ların yönetici sınıf tarafından siyasi amaçlı olarak kötüye kullanıldığını ileri sürmektedir. İkinci eğilim ise, dinin Roma devleti için çok önemli olduğunu, özellikle de devletin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı kriz anlarında, bu tür hilelere başvurarak tanrıları gücendirme riskinin alınamayacağını belirtmektedir. Cumhuriyet Döneminin belirli bir evresine odaklanıldığında, eskiçağ kaynaklarının da bu savları desteklediği görülmektedir. Bu çalışmada, Cumhuriyet döneminin tamamına yakını auspicium ve imperium açısından incelenerek farklı bir bakış açısı sunma amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Roman divinatory system, particularly the role of auspices and augurs in Roman constitution, have became a debatable question even in ancient times and also among the augurs themselves. There are a lot of modern works written about the possibilities of interpreting the religious sings for one?s political advantage. Two main trends of arguments are strongly marked in these discussions: One asserts that the auspices were manipulated by the governing class when it suited their political purposes. The other supports the thought that the religion was of so great importance to the Romans that they could not take the risk of offending the gods, especially in the times of crises. Although these assertions or viewpoints would find sufficient support from ancient sources, therefore are inevitable, yet this study will make an attempt to argue that having examined thoroughly all the republican period in terms of auspicium et imperium, in the light of more material, it is possible to suggest something different from the ones mentioned above.