Post colonial muses: An intertextual study of Midnight's children
Sömürge sonrası düşünceler: Gece Yarısı Çocuklar adlı romanın metinler arası çalışması
  1. Tez No: 188242
  2. Yazar: FARUK KALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hindistan doğumlu Salman Rushdie yirminci yüzyıl en tanınmış İngiliz yazarlarındanbir tanesidir. Yazar kimliğinin altında politikaya da değinen Salman Rushdie Grimusbaşarısızlığından sonra eleştirmenler tarafından beğenilen ve birçok ödül aldığı romanıMidnight's Children'da ülke tarihini romandaki başkahraman Saleem Sinai'nin hayatı ilebütünleştirmiştir. Aslında Rushdie bu romanda Hindistan'dan bahsetmesinden ziyade kendiotobiyografisini anlatmaktadır. İngiliz kültürüyle büyüyen Salman Rushdie kendi ülkesininyabancısı olarak yetişmekte ve bu durumu romanına yansıtmaktadır.Ancak bu romanı yazarken sadece İngiliz yazarlardan etkilenmemiş, KolombiyalıMarquez'den Fransız Rostand'a ve Alman Grass'a kadar geniş bir yelpazede Batıedebiyatında söz sahibi birçok yazardan da etkilenmiştir. Üstelik yazarın kültüründen gelenBinbir Gece Masalları ve Hint Mitolojisi romandaki kahramanların adlarını ve karakterlerinibüyük ölçüde etkilemiştir. Romanında hem Doğu edebiyatını hem de Batı edebiyatını çok iyisentezleyen Rushdie post modern bir teknikle bu unsurların hepsini bir arada kullanmıştır.Diğer önemli bir faktör ise yazarın doğum yeri olan Hindistan'dır. Çok yönlü kimliğiyleve birçok kültürün ortak paydası olan Hindistan Rushdie için bir ilham kaynağıdır. Ayrıcaçok dinli yapısı Saleem'in çevresinin oluşmasında büyük etken olmuştur.Kısacası Rushdie kendi hayatındaki çok ulusluluğu romanındaki kahraman Saleem'eyüklemiştir. Ancak bunu yaparken yine çok farklı kültürlerden çıkmış yazarlardan ve bukültürlerin mirası olan masallardan ve efsanelerden de yararlanmıştır.4
Özet (Çeviri)
Ganesh is one of the several legendary gods in Indian mythology. Representing anIndian God Saleem, the protagonist of Midnight?s Children has a big nose like an elephant-headed Ganesh. So, first of all I want to introduce Hindu God Ganesh. It possesses onehundred and twelve other names including Bhalchondra, meaning the Moon-Crested Lord;Duaimatura, meaning the one who has two mothers; Shashivarnam, meaning the one who hasa moon like complexion; or Sumukha, the auspicious face. Ganesh, described by thirty eightpictures, is one of the most important gods, and probably the most respected god in India.Parvati, Ganesh?s mother, is the god of mountains and his father Shiva is the god ofredemption or procreation and destruction. There are countless rumours about his existence;however, the most acceptable one by Indians is recounted below.Parvati hates being disturbed by men while she has a bath. One day, as usual, sheinstructs Nandi, a soldier of her husband Shiva, not to permit anyone to enter the house whileshe baths. However, Shiva enters the house without permission, which makes Parvatiannoyed. Advised by her friend, Parvati makes the figure of a boy with the dirt of her bodyand gives him life. It is her son who later becomes Ganesh. Parvati orders her son not to givepermission to anybody, even Shiva, to enter the house. When Shiva comes, the boy does stophim. Shiva becomes angry and shouts ?Don?t you know who I am? I am the king of Kailasaand Parvati is my wife?. Shiva, who does not identify this boy, sends his servants to advisehim to leave the place. The servants try to convince him to get irritated and fight against him.The boy wins through at the end. Even though Shiva sends all his gods, they are absolutelydefeated by this child who fights alone. Shiva with all his anger assaults the heroic boy andblows off his head using his thrishula (a kind of trident). Losing her handsome and strongson, angry Parvati creates goddesses and orders them to destroy all gods attacking the boy.Afterwards, the gods such as Brahma, Vishnu and Indra arrive and pacify her. She says?Only if the boy is brought back to life, the destruction will go on?. Shiva declares hisservants to cut off the head of the first living creature. An elephant head is fetched and Shivaputs it on her son?s head. This boy is called Ganesh, adored by Parvati and Shiva. Elephantheaded god Ganesh is appointed as the commander of his army by Shiva.5