Yeni-Eflatunculuğun tasavvufa etkileri
The influences of Neoplatonism on sufism
  1. Tez No: 302277
  2. Yazar: HASAN RIZA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmamızın başında, tasavvuf kelimesinin tanımına ve tarihî gelişimine yer verilerek, Yeni-Eflatunculuk hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra da, bu felsefî öğretinin İslâm tasavvufuna etkilerinden bahsedilmiş, tasavvuf alanında araştırmalar yapmış yerli ve yabancı bilim adamları ve müelliflerin bu konudaki görüşlerine yer verilmiştir.İslâm tasavvufu kuruluş döneminde hiçbir dış kaynağa dayanmadan doğrudan İslâm'ın prensipleri üzerine inşa edilmiştir. Tasavvufun felsefî bir karakter kazanıp, ?Vahdet-i vücûd? nazariyesinin yayıldığı dönemde, tasavvufa bazı yabancı kaynaklı unsurlar karışmışsa da, bunlar yabancı olma özelliğini kaybederek İslâm düşüncesine mâl edilmiş ve tasavvuf yine İslâmî olma özelliğini muhafaza etmiştir. Bununla beraber tasavvuf diğer dinlerde de vardır. Son olarak şunu ifade etmek gerekir ki, İslâm tasavvufunun oluşum ve gelişim sürecinde Yeni-Eflatunculuğun tasavvufa etkileri inkâr edilememekle birlikte İslâm tasavvufunun özü Kur'an ve Sünnet'e dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our work, the knowledge of Neoplatonism is given with the definition of Sufîsm and its historical development. Then, the influences of this philosophical doctrine to Islamic Sufîsm are talked about and the opinions of native and foreign sufîs and editors.Islam philosophers are in the opinion that only Quran and Haidth are the source of Sufîsm. However, man is affected by the other societies? culture as he is a social being. The contact with the other different cultures becomes inevitable as long as Islam spreads on a large area. Sufîsm in essence is an Islamic discipline , but it is affected in due course by the outer elements like Neoplatonism. On the other hand, these outer elements are not inconsistent with the doctrines of Islam.Orientialists have made great effort to prove the impact of foreign elements in Islamic Sufîsm and they have done a lot of researches about this subject. In our day, these researches have still been continued.Famous oriantialists like Massignon and Nicholson have expressed their opinions about that in the beginning, Islamic Sufîsm has been affected by the outer elements, foreign cultures and philosophies; however in their following researches, they have given up this idea and acknowledged that Islamic thought absolutely becomes prominent in creation of Islamic Sufîsm and the core of Sufîsm originates in Islam.In conclusion, the essence of Islamic Sufîsm, in the process of creation and development of that, is based on Quran and Sunnah, but Neoplatonist influence on Sufîsm cannot be denied, as well.