Gazali düşüncesinde yeni-Eflatunculuğun etkileri
- Tez No: 173008
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET İslam düşünce tarihinde Yeni-Eflatuncu felsefeye karşı yapılan eleştirilerin dayanak noktası, Yeni-Eflatuncu felsefenin kaynaklarının değerlendirilmesinin eleştirel yöntemlere dayanmamasıdır. İslam'ın kendisine özgü düşünce sistemi ve uygulama tarzı olduğunu düşünen Gazali, Farabi ve tbn Sina gibi Yeni-Eflatuncu görüşlerle İslami görüşleri sentezleyen bakış açısına sahip filozoflara eleştirilerde bulunmuştur. Bu çalışmada Gazali' nin eserleri üzerinde analitik bir yaklaşımla durulmuş ve onun eserlerinde Yeni-Eflatunculuğun etkisi araştırılmıştır. Eserleri üzerinde analitik bir araştırma yapıldığında, Gazali' nin her ne kadar Yeni- Eflatuncu filozofları tenkit ettiği biliniyorsa da onun bazı yerlerde bu akıma bağlı filozofların etkisinden kurtulamadığı görülmektedir. Gazali'nin eserleri analitik olarak incelendiğinde onun Yeni-Eflatunculuktan etkilendiğini savunan yazarlar olduğu gibi onun görüşlerinin özgün olduğunu savunan yazarlar da vardır. Bu tartışmanın aydınlatılabilmesi ve Gazali'nin felsefeye karşı tutumunun daha iyi anlaşılabilmesi için benimsediği görüşlerin ve felsefe öğrenimi sırasında yararlandığı kaynakların tespit edilmesi gerekir. Bu bağlamda Gazali'nin eserleri üzerine yapılan bu araştırma Yeni-Eflatuncu felsefenin Gazali'nin eserlerindeki yerini ve etkisini aydınlatacaktır. Gazali'nin eserlerine Yeni-Eflatuncu eserlerin ışığında bakıldığında, onun bu akımın görüşlerini savunan filozoflardan etkilendiği görülmektedir. Gazali, eserlerinde bu felsefenin temsilcilerinin yorumlarına, benzetmelerine ve bazı görüşlerine aynen katılmaktadır. Ayrıca Gazali'nin bazı dini düşünce ve kavramları felsefi bir tarzda yorumladığı görülmektedir. Bu nedenle Gazali'nin görüşlerinin özgünlüğü hakkındaki görüş yeniden değerlendirilmelidir. Bu amaçla onun eserlerinde savunduğu görüşlerin kaynağının tespit edilebilmesi için Gazali'nin yararlandığı kaynaklarla İslam felsefe tarihinde Yeni-Eflatuncu filozoflar olarak tanınan düşünürlerin kaynaklarının mukayeseli olarak değerlendirilmesi gerekir. Yine Gazali'nin Yeni- Eflatuncu kaynaklardan yararlanmasının mümkün olup olmadığı ve eserlerinde bu görüşlere ne kadar yer verdiği konusunun da aydınlatılması gerekir. Çünkü onun felsefeden aldığı düşünülen etkilerin İslam felsefesi ve kelamını bir ölçüde metafizik ve epistemoloji açısından yönlendirdiği belirtilmelidir. Yapılan bu çalışmada Gazali'nin eserlerinde Yeni-Eflatuncu filozofların görüşlerinden etkilendiği görülmüştür. Bu güne kadar Yeni-Eflatuncu felsefeyle İslam düşüncesinin birleştirilmesine karşı eleştirileriyle tanınan Gazali'nin, Yeni-Eflatuncu felsefenin etkisiyle görüşlerini ele aldığı ve kendi felsefi sistemini oluşturduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The core of criticisms directed against the Neo-PIatonist philosophy in history of Islamic thought is the fact that Neo-PIatonist sources were not critically evaluated by Muslim philosophers or Falasifa. Ghazali, who claimed that Islam has its own a unique system of thought and practical principles, criticized philosophers, such as Farabi and Ibn Sina, of adapting a view point to synthesize Neo-PIatonist and Islamic opinions. This study focuses on the works of Ghazali, and with an analytical approach examines the influence of Neo-Platonic philosophy on his writings. Although it is known that Ghazali has criticized Neo-PIatonist philosophers, an analytic research on his major works reveals that he could not avoid in himself to be influenced in some respects from the very philosophers who were following this school of thought When the works on Ghazali's philosophical position are examined, it can be found that there are some writers who consider Ghazali as defending his original philosophical views and also other writers who claim that he himself was influenced by neo-PIatonism. In order to resolve this discussion and it is necessary to determine the sources from which Ghazali himself studied philosophy. In this thesis we will try to evaluate the works of Ghazali in order to highlight the influence of Neo- PIatonist philosophy on Ghazali's own thought In the light of Ghazali's own works and of Neo-PIatonist sources, one can observe that Ghazali himself was influenced by Muslim the philosophers who adopted some form of Neo- PIatonist ideas. On some issues, Ghazali completely agrees with the interpretations, adaptations and views defended by representatives of this philosophy. In addition, it can also be observed that Ghazali interprets some religious issues and concepts in the same style as Falasifa do. Therefore, the originality of Ghazali's own philosophical ideas should be reevaluated. For this purpose, one need to examine the source of views Ghazali defends in his work. In order to determine the origin of these ideas, the philosophical sources that Ghazali has utilized must be established and a comparison between Ghazali's own sources and the works of Muslim Neo- PIatonist philosophers is required. Again it is necessary to determine whether Ghazali has utilized original Neo-PIatonist sources translated into Arabic then and if so, how much he has included these views in his own works. It must also be clarified whether the influence of Neo- Platonic philosophy on Ghazali himself has any role on his perception of the Islamic philosophy and theology with respect to metaphysics and epistemology to a certain degree. In this study, it is observed that Ghazali was influenced in his works from the opinions of Neo-PIatonist philosophers. So far Ghazali has been known for his criticism against the Falasifa's combination of Neo-Platonic ideas with the Islamic thought However, it can now be claimed that that Ghazali developed his criticism against philosophy and constructed his own philosophical system to a certain extent under the influence of Neo-PIatonism. VI