Bilgisayara dayalı hemşirelik bakım planı programının tasarımı ve programın işlerliğinin saptanması
  1. Tez No: 30228
  2. Yazar: HÜLYA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN BİROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
3. Evlerimize kadar giren bilgisayarın hemşirelik hizmetlerinde etkin olarak kullanılabilmesi için bunu başkalarının sorumluluğu olarak görmekten vazgeçip hemşirelik uygulamalarında kullanılacak bir araç olarak algılamak gerekir. Bu nedenle; - Hastanelerde hemşirelik hizmetlerinde bilgisayar kullanımını yaygm- laştırıcak çalışmaların yapılmasının sistemlerin kurulmasının, - Hemşirelik Eğitim programları içinde (lisans düzeyinde) bilgisayar kullanımı ve programlamaya ilişkin derslerin olmasının, - Ayrıca özellikle tıbbi bilişim alanı içinde hemşirelik alanında çalışma yapabilecek kişilerin yetiştirilmesine olanak sağlanmasının gerekli olduğu düşünülmektedir. III -3. ÖZET Çalışma, bilgisayara dayalı hemşirelik bakım planı programının tasarı mı ve programın işlerliğinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Bilgisayar programını yazmak için önce problemin analizi yapılmış ve burada oluşturulan programın, 1- hasta dosyaları, 2- bakım planı, 3- has talığa ilişkin bilgi bölümlerinden oluşmasına karar verilmiştir. Hasta dosyaları ile ilgili bölümde hastalarla ilgili verilerin girilmesi ve saklanması, bakım planı bölümünde“günlük yaşam aktiviteleri”temel alına rak sorunların listelenmesi ve kullanıcının belirlediği sorundan yola çıkarak hastası için uygun bakım planı oluşturması amaçlanmıştır. Hasta lığa ilişkin bilgi bölümünde ise kullanıcının o hastalığa ilişkin bilgi eksikliğini giderebileceği, hemşirelik uygulamalarında kendisine kaynak oluşturacak bilgilerin yer alması amaçlanmıştır. Bu başlıklar altında 37oluşturulan programın çalıştırılmasında kullanılmak üzere örnek hastalık olarak, hemşirelik bakımı açısından kritik yönü olan Miyokard Enfarktüsü seçilmiştir. Veri toplama formu ve Miyokard Enfarktüsüne ilişkin bakım planının oluşturulması amacıyla Hacettepe Üniversitesi Koroner Bakım Ünitesinde 15 gün süre ile 8-16 vardiyasında hasta bakımında aktif olarak çalışılmıştır. Daha sonra literatürden de yararlanılarak veri toplama formu, Miyokard Enfarktüsüne ilişkin bakım planı ve Miyokard Enfarktüsüne ilişkin teorik bilgiler hazırlanmıştır. Problemin analizinden sonra programın nasıl oluşturulacağını gösteren algoritmalar ve iş akış çizelgeleri oluşturulmuştur. Akış çizelgesinde gösterilen işler BASIC programlama dili kullanılarak kodlanmıştır. Programın yazımında ergonomik yazım kuralları gözönünde bulundurulmuştur. Belirtilen üç başlıkta tasarımı gerçek leştirilen program Miyokard Enfarktüsü geçiren bireylerle ilgili örnek veriler verilerek çalıştırılmış ve işlerliği saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda gerekli önerilerde bulunulmuştur. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to desing and operate computer program about nursing care plan. Before writing computer program, firstly, the problems were analyzed and then, it was decided to compose program in three main parts; 1. Patient file, 2. Care plan, 3. Theoretical background of illness. Data which related to patient was entered and stored in patient file part. In care planing section problems were listeted by considering“Daily Living Activity”was suitable for patient was prepared. In theoretical parts of ilness, it was aimed to eliminate knowledge deficiency of users by creating source that includes required knowledge of nursing practices. MI which is critical illness in terms of nursing care was chosen to run in this computer program. It has been worked at patient care fifteen days (8-16 shift) in the Coronary Intensive Care Unit of Hacettepe University Hospital to prepare data collection form and care plan for MI. To search literature, data collection form, care plan related to MI and theoretical background of MI has been formed. After the problems were analyzed, algorithm and flow chart were formed. The steps of flow chart were coded by using BASİC programming Languages and Ergonomic spelling rules were considered in the program. In conclusion, it was proven that program desinged has been operated by using sample data. At the end of the study, required suggestions were proposed. 39