Depresif hastaların ilaçlarına uyumu ve hemşirelik bakımının uyum düzeyine etkisi
The Drug compliance of depressif patients and the effect of nursing care to the compliance level
- Tez No: 48718
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLŞEN TERAKYE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Araştırma, ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğinde muayene olup ilaç tedavisi önerilen depresif hastaların ilaçlarını önerilen şekilde uygulamama nedenlerini ve ev ziyaretleri ile yapılan hemşirelik müdahalelerinin ilaç uyumuna, dolayısıyla hastalık semptomlarında azalmaya ve yetiyitimine etkisini belirlemek amacı ile deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemine 41 deney, 42 kontrol olmak üzere toplam 83 hasta alınmıştır. Veriler, hastaların tümü ile yapılan poliklinik görüşmesi, deney grubu hastalarına yapılan tekrarlı ev ziyaretleri (3 kez) ve tüm hastalara tedavilerinin başlangıcından 3 ay sonra yapılan ev ziyaretinde hastalarla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket formlarının doldurulması ile toplanmıştır. Verilerin bilgisayara girilmesi ve analizi, Statistical Package for Social Sciences (SPSS-5.0) paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, normal dağılıma uygunluk testi, bağımsız gruplarda t testi, Ki Kare testi, Kolmogorov Smiraov testi ve Fisher' in Kesin Ki Kare testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, deney grubunda hastaların hemen hepsi (%90) ilaçlarını ara vermeden kullanmışlardır. Kontrol grubundaki hastaların %26'sı, 3 ay boyunca ilaçlarını kullanmayı sürdürmüştür. Yapılan ev ziyaretleri sırasında verilen hemşirelik bakımı sonucu ilaç yan etkileri ile baş etmelerine yardımcı olunan deney grubu hastalarında, ilacını bırakma düşük oranlarda %12 iken, kontrol grubunda bu oran %76'dır. İlacını bırakan hastaların ilaçlarını bırakma nedenlerinin başında, kontrol grubunda en fazla bilgi eksikliği (%74), ikinci olarak da ilaç yan etkileri (%39) gelmektedir. Deney grubunda ise ilacını bırakan toplam 5 hasta vardır. Bu hastaların 3'ü, ilaç yan etkisi nedeniyle ilacını bırakmıştır. İlaçlara bağlı yan etki olduğunda hastaların tercih ettikleri davranış yönünden gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Deney grubundaki hastaların %88'i ilacını kullanmaya devam ederken, %7'si ilacını bırakmıştır. Kontrol grubu hastalarından bir kişi ilacını almayı sürdürmüş, %45'i ilacını bırakmış, %38'i kendi doktoruna gitmiştir. Kontrol grubunda hekimlerinden bilgi aldıklarını ifade eden hastaların oranı %69 olmasına karşın, yapılan izlemde hastaların bu bilgileri kullanamadıkları saptanmıştır. Deney grubunda, ilaçlarına uyumlu olmaları ile bağlantılı olarak hastaların %71'i, somatik semptomlarında, %71'i, psişik semptomlarında tamamen düzelme olduğunu ifade etmişlerdir. Kontrol grubunda ise, hastaların %6'sı somatik belirtilerinin tamamen düzeldiğini, %28'i psişik belirtilerinin tamamen düzeldiğini ifade etmiştir. Yetiyitiminde her iki grupta da azalma gözlenirken, 3 aylık dönem sonunda ilaç kullanan deney grubu ile kontrol grubu arasında yetiyitimi puan ortalamaları yönünden fark, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. ivHemşirelerin ev ziyaretleri yolu ile hastaların ilaçlan yönünden izlenmelerinin ilaçlara uyumlarını önemli derecede artırdığı sonucuna dayalı olarak, hastaları izleme konusunda hemşirelere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : depresyon, hemşirelik bakımı, ilaç tedavisine uyum, yetiyitimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This experimental research was planned to investigate the non-compliance of depression patients and the effects of nursing interventions via home visits on the compliance and thus on reduction in symptoms and disability. Eightythree patients were included in the study as 41 experimental subject and 42 as control group. The data were acquired from all patients by personaly interview in out-patient clinics, and from the questionnaire filled out during the home visits, 3 months after the initiation of the therapy. The experimental subjects were visited two more times between this period. All collected data were entered in Statistical Package for Social Sciences (SPSS 5.0) in the computer. The descriptive statistical analysis, frequency distributions, Chi-Square, Kolmogorov Smirnov Goodnes of fit Test, Kolmogorov Smirnov Two Group Test, Fisher Exact Test were used. At the end of study, it was found that a vast majority of the experimental subjects (90%) have used their drugs without any interruption whereas in the control group only 26% of the patients have used their prescriptions for 3 months. Owing to the nursing interventions during home visits, the patients in the experiment group well tolerated the side effects of the drugs, thus quiting medication was found in 12% of these patients whereas it was found 76% in the control group, who were only once visited after the initiation of the therapy. The analysis of the patients in the control group revealed that lack of knowledge 71% and the drug side effects 39%) constituted the two main reasons in quiting the medication whereas in experiment group only 5 patient quited the therapy 3 of whom were due to the side effects. The difference between the control and experiment groups regarding their responds to drug side effects was found statisticaly significant. In experimental group only 7% of the patients have quited the drugs upon the side effects and 88% of the patients still kept on their medication. In control group, only one patient have continued the medication, 45% have quited the medication and 38% have visited their physicians. VIIn control group, although 69% of patients have stated that they were acknowledged about the therapy in their follow up visits, it was found that the patients did not use this acknowledgement. In the experiment group related to their compliance to the drug therapy, relief in somatic symptoms and psychiatric symptoms were stated 71% patients. Complete relief in somatic and psychiatric symptoms were stated in 6% and 28% of the patients in the control group. Although disability rates were found to be decreased in both experimental and control groups, a significant difference between the mean disability scores of both groups were found. Based on the conclusion recalling that the nursing interventions performed by home visits have increased the drug compliance of the patients, some recommendations to nurses about patient follow-up are also emphasized in this study. Key Words : depression, nursing care, compliance on pharmaco therapy, disability. vn