Prematüre servisinde yapılan planlı taburcu eğitiminin bakıma etkisi
  1. Tez No: 30227
  2. Yazar: FADİME YAVUZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN PLATİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
V - ÖZET Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde prematüre bebeği yatan annelere verilen planlı taburcu eğitiminin; annenin bebek bakım bilgisine, bebeğine verdiği bakıma ve bebeğinin fiziksel büyümesine olan etkisini deneysel olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu araştırma modeli kullanılmış ve bu ünitede tedavi edilen 100 bebek ve annesi incelenmiştir (ilk 50 denek kontrol, diğer 50 denek ise deney grubu). Öntest aşamasındaki veriler, bebeklerin yatışının ilk üç günü içeri sinde toplanmıştır. Bu veriler, annenin bebek bakım bilgisini, bebeğin yatıştaki fiziksel gelişim ölçülerini ve anneye ilişkin tanıtıcı verileri içermektedir. Yapılan bu temel değerlendirme sonrasında, deney grubundaki annelere, araştırmacı tarafından planlı taburcu eğitimi (bebeğin yatışından taburcu olmasına kadar geçen süre boyunca), kontrol grubuna ise bebeğin taburcu olması sırasında servis hemşireleri tarafından verilen (bebeğin beslenmesi, hijyeni, enfeksiyondan korunması ve bakımını içeren) sözel bilgi aktarımı ile taburcu eğitimi verilmiştir, öntest aşamasındaki veri toplamasına, bebekler taburcu olurken de devam edilmiştir. Bu veriler, prematüre bebeğin sağlık sorunlarına, fiziksel gelişimine ve tanıtıcı özel liklerine ilişkin bilgileri içermektedir. Sontest aşamasındaki veriler ise bebekler taburcu olduktan sonraki ilk kontrolde toplanmıştır. Bu aşamada annenin prematüre bebek bakım bilgisi, bakımda kullandığı becerileri ile bebekte görülen sağlık sorunları ve fiziksel gelişimine yönelik veriler toplanmıştır. Deney ve kontrol gruplarında annenin bebek bakım bilgisi, bebeğinin bakımında sergilediği becerileri ile bebekte görülen sağlık sorunları fi- 66ziksel gelişimi yönünden ortaya çıkan bulgular şöyledir. 1) tik yattıklarında bebek bakımına ilişkin toplam bilgi puan ortalamaları eşit olduğu belirlenen deney ve kontrol grubundaki annelere (t=l.U; p> 0.05- Tablo 2) verilen taburcu eğitiminden sonra, planlı taburcu eğitiminin verildiği deney grubu annelerinin toplam bilgi puan ortalamalarının kontrol grubu annelerine göre önemli oranda arttığı görülmüştür (t=>14.77; p 0.05, konjektivit X^2.05; p>0.05). Bu bulgulara dayanarak da araştırmanın planlı eğitim verilen annelerin bebeklerine verdikleri bakımla rutin bir taburcu eğitimi alan annelerin bebeklerine verdiği bakım arasında önemli farkın beklendiği hipotezi kısmen kabul edilmiştir (H2). Ayrıca, deney grubunda sontest aşamasında, sağlık sorunlarının giderilmesi ya da istendik sağlık düzeyinin aynen sürdürülmesi yönünde gelişen bulgulara dayanarak da araştırmanın test edilen alt hipotezlerinden birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı hipotezler desteklenmiştir. 4) Öntest aşamasında deney grubu bebeklerinde kilo alma hızı kontrol grubu bebeklerine göre daha yüksek olarak belirlenmiştir (T=8.89;p
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is designed to analyze the influence of a planned education program on the mothers whose babies are followed in the Neonatal Instensive Care Unit of the University of Hacettepe Medical School for a certain period of time in order to determine the mothers knowledge on nursing care, the care being given 8 the growth of the babies, experimentally. Pre and post testing method is used and 100 mothers babies are included (First 50 cares made up the control group while the last 50 made up the experimental group). Data collected in the pretesting stage is gathered on the first three days of hospital stay. These include the mother's knowledge on nursing care and the physical measurements of the baby on admission. Also included are information on mothers' individual charactheri sties. After this basic evaluation, the experimental group recieved a course of planned education program (lasting all through their hospital stay) by the research worker herself, whereas the mothers in the control group were given verbal information on nutrition, hygiene, infections prophylaxis and nursing care by the nurses in the ward on the day of discharge. Data collection during the pretesting stage continued on discharge, and information related to the medical problems of the premature baby growth and physical characteristics of the babies is recorded. Data in the posttesting stage is collected during the first control after discharge. In this stage mothers knowledge and skills on nursing care, the health problems and growth of the babies were determined.The results are as follows; "iity.iFar those mothers with the some level of knowledge on nursing care (same mean collective knowledge evaluation points on admission) (t=l.17; P > 0.05 - table-2) the same evaluation determined that experimental group had a significantly higher mean collective knowledge level after the education (U14.77; p 0.05, conjunctivitis X=2.05, p>0.05). These findings also suggest that the hypotheses that a better nursing are is given by mothers in the experimental group holds time (H2). In addition the sub hypotheses number one, two three, four, five and six tested in this work are supported, during the posttesting stage by our observations on health problem solving and success in aimed health level in the experimental group. 4) During the pretesting stage the babies included in the experimental group gained weight faster than the babies in the control group (X=8.89; p< 0.05 - Graphic 1). However, this difference in weight gain rate was not observed during posttesting stage. This last finding supports the third anti hypotheses (H03) tested in this work where as the seventh hypotheses was not- supported. In this work universe hypotheses was made according to the observations. And in the hight of these observations replacement of the routine on discharge education program with our planned education program in the Neonatal intensive Care Unit is suggested. iogether with the proposition tha a sheath prepared in this regard should be presented to the mothers of premature babies. Another proposal was the preparation of a booklet on nursing home care of premature babies to be given to the mothers on the day of discharge.