Postmodern süreçte Türk tiyatro afişlerinde Bülent Erkmen ve tasarımları
Bülent Erkmen?s Turkish theatre play posters through the age of postmodern era
- Tez No: 302280
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
?Postmodernist Süreçte Türk Tiyatro Afişlerinde Bülent Erkmen ve Tasarımları? isimli bu araştırma altı kısa bölümden oluşmaktadır.Konuya giriş niteliğindeki birinci bölümde araştırmanın konusu, önemi, sınırlılıkları ve kavramsal tartışmasına dair bölümler bulunmaktadır. İkinci bölümde ise genel bir bakış açısıyla kavramsal ve felsefi açıdan postmodernizm, Türkiye'de postmodernist anlayış incelenmiştir. Üçüncü bölümde; afiş sanatı ve bu sanatı şekillendiren akımlar ve grafik sanatının gelişimi irdelenmiştir. Bülent Erkmen'in Türk grafik tarihi açısından önemi ve çalışmalarını içeren dördüncü bölüme ise gelişme bölümünün dördüncü kısmında yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise gelişme bölümlerinde irdelenilen konular araştırmanın getirdiği sonuç içerisinde ?Karşılaştırma ve Değerlendirme? başlığı altında bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Son bölüm olan altıncı bölümde ise araştırmanın sonucu yer almaktadır. Araştırma konusu ?Bülent Erkmen'in Tiyatro Afişi Çalışmaları? olması nedeniyle Türkiye'de postmodernist düşüncenin gelişim döneminde sanatçı tarafından yapılan afiş örnekleriyle zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research titled ?Bülent Erkmen?s Turkish Theatre Play Posters through the age of Postmodern Era? includes six short parts. First part includes ?An Introduction about the Subject?, ?Its Importance?, ?The Limitations Regarding the Research? and ?A Conceptive Discussion?. Second part includes the subject and the explanation of the terms ?Postmodern? and ?Postmodern in Turkey?. The third part is about ?Information about Poster Art and Its History?, ?The Process of Graphic Design?. The fourth part mentions ?The Importance of Bülent Erkmen and His Theatre Poster Works?. It also includes information about ?His Design Style?. The fifth part called, ?Comparison and Evaluation? includes the conclusion about the whole research and the discussion of the parts before. Lastly, there is a ?Conclusion? that provides an explanation about the whole research. Since the main subject of the research is a ?Bülent Erkmen?s Theatre Play Poster Works?, the original poster design works of Bülent Erkmen have taken part at the end of this research.