Avrupa Birliği enerji piyasalarında tüketiciye ilişkin düzenlemeler ve bu düzenlemelerin Türk enerji mevzuatına yansımaları
Consumer regulations in EU energy market and their repercussions on Turkish energy legislation
- Tez No: 302281
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. LALE SİRMEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Enerji, Hukuk, Economics, Energy, Law
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 294
Özet
AB ve Türkiye'deki enerji piyasası serbestleşme süreci, piyasada rekabetin tesisinin tüketici bakımından düşük fiyat, daha iyi hizmet ve seçenek artışı şeklinde yansımaları olacağı varsayımından hareket edildiğini göstermektedir. Bu varsayımdan yola çıkılarak, enerji piyasası tüketici çıkarlarına göre değil de, büyük ölçüde piyasanın ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir. Ancak sadece piyasadaki rekabet sorunlarını hedef alan düzenlemelerin, piyasayı arzu edilen rekabetçi yapıya kavuşturduğunu ve tüketiciler için öngörülen faydaların otomatik olarak gerçekleştiğini söylemek mümkün değildir. Rekabeti arttırma ve tüketici yararına sonuçlar ortaya koyma potansiyeline sahip olan düzenlemelerde, tüketiciler lehine icra edilebilir hukukî, ekonomik hak ve yetkiler tanıyan kurallara yer verildiği ölçüde, rekabetçi bir enerji piyasasından söz etmek mümkündür. Ancak mevcut düzenlemeler çerçevesinde tüketicinin haklarını kullanmasınu ve serbestleşme sürecinden yararlanmasını engelleyen hususlar mevcuttur. Hala tüketiciler, piyasanın aktif oyuncuları değildir ve tüketici açısından serbest bir enerji pazarının varolduğunu söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
The energy liberalization period in EU and Turkey shows that there has been a strong presumption that increased competition would benefit the consumer in the form of lower prices, better services and innovation. In the reality, markets were organized and regulated according to the needs of industry instead of consumer interests. But opening up markets to more competition has not yet resulted in either expected levels of competitiveness or in envisaged consumer benefits automatically. Liberalization has the potential to increase competition and benefit consumers, but it is only true when the consumers have the legal and economic competence and rights and when the enforceability of these rights is possible. But under the existing regulatory framework there are obstacles that obstruct consumers reap the full benefit of the liberalization process and use of rights. Moreover, still energy consumers are not active players of the market and well-functioning energy market is not realized for the consumers.