Banka teminat mektuplarının paraya çevrilmesi
Turning into cash of the letters of bank guarantee
- Tez No: 302303
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Banka teminat mektubu, banka ile muhatap arasında akdedilen bir sözleşmedir. Banka genellikle müşterisinin (lehtar) talebi üzerine ve onun muhataba karşı temel ilişkide yükümlü olduğu edimi ifa etmemesi veya metinde düzenlenen başka bir rizikonun gerçekleşmesi durumunda belirli bir meblağa kadar ödemede bulunmayı taahhüt eder. Banka teminat mektubu, lehtar ile muhatap arasında olan temel ilişkideki riskleri teminat altına almaktadır. Banka teminat mektubu, bankaya temel ilişkiden bağımsız bir borç yükleyen bir sözleşmedir. Banka teminat mektuplarının hukuki niteliği garanti sözleşmesidir.Banka teminat mektubu sözleşmesinin tarafları banka, muhatap ve lehtardır.Banka teminat mektubu bir taahhüt değil sözleşmedir. Banka, teminat mektubundaki riskin gerçekleşmesi halinde belli bir tutarı ödemeyi taahhüt eder.Banka teminat mektubunun türleri geçici teminat mektubu, kesin teminat mektubu, avans teminat mektubu, mahkemelere ve bazı kamu kurumlarına sunulan teminat mektuplarıdır. Diğer ayrımlar ise şartlı-şartsız, doğrudan-dolaylı, süreli-süresiz banka teminat mektuplarıdır.Ödeme talebi muhatap veya vekili ya da onun temsilcisi tarafından yapılacaktır. Talep karşısında banka yapacağı inceleme sonucunda ödeme yapacaktır. Bankanın yapacağı inceleme biçimsel olacaktır.Teminat mektubundaki şartların oluşmaması veya yerine getirilmemesi halinde banka ödeme yapmayabilir. Ayrıca bankanın, ödeme talebinin dürüstlük kuralına aykırı olması veya ihtiyati tedbir kararı olması halinde ödeme talebini reddetme yükümlülüğü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Letter of bank guarantee is a contract that is made between bank and beneficiary. Bank, usually upon a demand from its customer (principal), undertakes to pay sum to beneficiary if the customer of the bank does not fulfill the stipulated obligations stated in the underling relationship to the beneficiary or realization of a risk that determines in the text. Letter of bank guarantee secures the risks that arise from the underlying relationship made between principal and beneficiary. Letter of bank guarantee is a contract that burdens an independent obligation to the bank from the underlying relationship. The legal qualification of the letter of bank guarantee is guarantee contract.The parties of the letter of bank guarantees are bank, beneficiary and applicant.Letter of bank guarantee is not an undertaking but a contract. If the risk stated in the bank guarantee actualizes, then bank undertakes to pay a sum to the beneficiary.The sorts of the bank guarantees are tender guarantees, performance guarantees, letter of advance payment, direct and indirect bank guarantees, judicial guarantees and letter of bank guarantees submitting to some governmental institutes.Call of payment shall be made by beneficiary or its representatives. Upon the call of payment bank shall pay the sum after the examination. The examination made by the bank shall be formal.Bank is entitled to refuse the payment call made by beneficiary if the terms and condition of the bank guarantee have not been complied. Bank has a duty to refuse the payment call if there is fraud or restraining order.