Yüklenicinin eseri teslim borcunda temerrüdü
The default of the undertaker in the duty of delivery of the work
- Tez No: 302302
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LÂLE SİRMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 581
Özet
Borçlu temerrüdü; edimin ifasındaki gecikmenin nitelikli bir türüdür. Gecikmeye bu niteliğini veren, borçlunun kendisinden belirli bir zamanda ifanın talep edildiğinin hukuken yeterince farkında olmasıdır. Yüklenicinin temerrüdü ve iş sahibinin temerrütten doğan hakları bakımından BK m. 101 vd.nda yer alan borçlu temerrüdüne ilişkin genel hükümler uygulanır.Yüklenici şu koşullar gerçekleştiği takdirde eseri teslim borcunda temerrüdüne düşer: Eser teslim vadesinde tamamlanmış olarak teslim edilmemiş, yani vadede teslim gerçekleşmemiş olmalıdır. Eserin tamamlanması ve teslimi objektif olarak imkânsız olmamalıdır. Belirli teslim vadesi yoksa iş sahibi yükleniciye ihtarda bulunmalıdır (BK m. 101). Yüklenicinin eseri teslim borcunda gecikmesi haksız bir gecikme olmalıdır.İş sahibi yüklenicinin temerrüdü sebebiyle sözleşmeden döndüğünde, sözleşme hiç kurulmamış gibi geçmişe etkili olarak ortadan kalkmaz; sadece içeriği değişir ve tasfiye amacına yönelir. Tarafların daha önce ifa etmiş oldukları edimlere ilişkin iade taleplerinin kaynağı dönülen sözleşmedir. İade talepleri sözleşmesel taleplerdir. Sözleşmeden dönen iş sahibi, iade taleplerine ek olarak menfî zararının tazmini de talep edebilir. (BK m. 108 f. 2).
Özet (Çeviri)
Mora debitoris is a form of delayed performance, qualified by the obligor?s legally sufficient awareness that the performance is required of him at a certain time. Concerning the requirements for the default of the contractor and the owner?s remedies, the general mora debitoris provisions of art. 101 seqq. CO are to be applied.The mora debitoris of the contractor arises if the following prerequisites are fullfiled: The delivery date must have passed without delivery of the completed work. The completion and the delivery of the work mustn?t to be objectively impossible. The owner has to demand for performance in the absence of a definite delivery date (art. 101 CO). The delay of the contractor in the duty of the delivery of the work must be unjustified.When the owner rescinds the contract as a result of mora debitoris, the contract does not cease to exist from the beginning as if it had never been formed; it continues to exist with a different content aiming the liquidation. The source of the duties of restitution of performances already rendered is the rescinded contract. The duties of restitution are contractual in nature. The owner who rescinds the contract may claim his negative interest in the rescinded agreement in addition to restitution (art. 108 para. 2 CO).