Hıristiyan misyonerliğinin ve İslam davetinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 302313
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ERTORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tezin Giriş Bölümünde; araştırmanın konusu, önemi, amacı ve metodu hakkında kısa bir açıklama yapılmış, Hz. Adem'den başlayarak gönderilen bütün peygamberlerin insanları dine davet etme görevi ile gönderildikleri, peygamberlerden sonra da davet görevinin bitmediği, ümmetlerin bu davet görevini yerine getirmeleri gerektiğinin ilahi bir görev/sorumluluk olduğu üzerinde durulmuştur.Birinci Bölümde; Hristiyanlarca günümüzde benimsenen ve uygulanan Misyonerlik anlayışının, Hz. İsa'nın, Havarilerin ve Pavlus'un dini yaymada kullandıkları ?tebliğ/davet? metoduyla ilişkisi/bağlantısı üzerinde durulmuştur.İkinci Bölümde; İslâm Dini'nin anlatılması ve yayılması için Kuran-ı Kerim'de belirtilen dine davet yöntemleri araştırılmış, Hz. Muhammed'in döneminde ve Hz. Muhammed'ten sonraki dönemlerde uygulanan dine davet yöntemlerinin günümüze kadar izlediği seyir ele alınmıştır.Tezin Sonuç Kısmında ise ?Hıristiyan Misyonerliği? ve ?İslam tebliği? ile ilgili bir değerlendirme yapılmış; ?tebliğ? ile ?misyon?un ilk dönemlerde aynı anlamda kullanıldığı, Türklerin Müslüman olmasından sonra ?misyon?da anlam kayması yaşandığı ve ?misyonerlik?e doğru bir seyir takip ettiği bu tezde ortaya konulmuştur/vurgulanmıştır. Tezde kullanılan kaynaklar, kaynakça kısmında/bibliyografyada verilerek tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introdaction part of the thesis a brief explanation has been given on the subject, the importance, the aim and the method of the researc. The introductory part of the thesis focused on, first the fact that all prophets starting from Adam were sent to summon people to Allah; second that after the prophets the invitation task will not be finished; and finally that the nations of the prophets(ummah) must fulfill this invitation task and this is a divine task/responsibility.In the first part the relationship/connection between the missionary understanding that is adopted and practiced by Christians today and the conveyance methods used by Jesus, the Apostles and Paul to spread the religion were set forth.In the second part, the methods that were indicated in the Quran practiced by Hz.Muhammed(p.b.u.h.) and in the periods after him for reciting and spreading Islam and their journey reaching today were discussed.In the conclusion part, after the summary of the thesis was given the thesis was concluded with the bibliography