The integration of land use planning process with water resources management: Analysis of Küçük Menderes River basin catchment area-Turkey
Arazi kullanım planlaması sürecinin su kaynakları yönetimi ile bütünleştirilmesi-Küçük Menderes Nehri drenaj havzasının analizi-Türkiye
- Tez No: 302373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Suyun arazi kullanım planlamasındaki rolü son yıllarda giderek artan bir ilgi görmüştür. Su kaynakları yönetimi ile arazi kullanım planlaması arasındaki entegrasyonun önemi ilgili literatürde tartışılmakta, ancak bu kavramı detaylı olarak uygulama ve değerlendirme konusundaki uygulama yöntemlerine daha az ilgi gösterilmiştir. Sonuç olarak, ilk önce arazi kullanım planlamasının su kaynakları yönetimine katkısını yorumlamak açısından, üç ulusal kaynak ?Hollanda, İngiltere ve Avustralya- üzerine odaklanmış bir `Bütünleşik Politika Çerçevesi' (BPÇ) oluşturulmuştur. Bu olgu daha sonra, planlama ve çevre yönetimi ile ilgili Türk yasal sistemindeki hukuksal ve kurumsal yaklaşımları incelemek için kullanılmıştır. Bu incelemenin analizinden, mevcuttaki arazi kullanım planlama potansiyelinin tam olarak değerinin anlaşılmadığı sonucuna varılmıştır. Su sektörü ve mekansal planlama arasındaki etkileşimlerin tamamıyla tanımlanması ve nitelenmesi ve ayrıca su yönetimi ve arazi kullanım kavramı arazi kullanımı için tutarlı ortak projeksiyonların yapılması sürecini oluşturmak gerekmektedir.Son olarak, Küçük Menderes Nehri Havzasında bu entegrasyonu ve yönetim faaliyetlerini ayrıntılı olarak analiz etmek için dışsal değişkenler, eylem alanı ve Bütüncül Politika Çerçevesi'ne dayalı beş ana boyut etrafından geliştirilen Kurumsal Analiz ve Geliştirme (KAG) Çerçevesi uygulandı. Sonuçlar, sözkonusu su havzasının kurumsal, yönetimsel ve finansal problemlerle karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Çalışma, havzada yaşanan problemlerin aşılmasına yardımcı olmak için dikey ve yatay plan tutarlılığının, il düzeyindeki ve yerel liderliğin, paydaşlar arasında ağ kurulmasının, yerel düzeyde bir problem değerlendirme ve strateji geliştirme sürecinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The role of water in land use planning has aroused a growing attention in the recent years. The importance of the linkage between water resources management and land use planning has been discussed in related literature, but there has been less attention to practical ways to implement and assess this concept in detail. As a result, an ?Integrative Policy Framework (IPF)? first was set out by focusing on three national contexts -Netherlands, England and Australia, in terms of interpreting the phenomena of the contribution of land use planning to water resources management. This phenomena was then used to examine the legislative and institutional approaches in Turkish legal system in relation to planning and environmental management. From the analysis of this examination, it is argued that, the potential of land use planning system at present is not fully appreciated. There is a need to utterly identify and characterize the interactions between the water sector and the land use planning and to establish the process of making consistent joint for the water sector and the land-use concept.Finally, Institutional Analysis and Development (IAD) framework, developed around exogenous variables, action arena and five core dimensions based on Integrative Policy Framework, was applied to analyze the integration and the management activities in detail within Küçük Menderes River Basin catchment area. Results showed that this watershed faced institutional, administrative and financial problems. The research reinforces the importance of vertical and horizontal plan consistency, provincial and local leadership, building of networks among actors, emphasizing a process of problem assessment and strategy development on the local level to help the related watershed overcome problems.