Changes in protein profiles in Bortezomib applied Multiple Myeloma cells
Bortezomib uygulanan Multipl Miyeloma hücrelerinin protein profillerindeki değişiklikler
- Tez No: 302372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BARAN, YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞANLI-MOHAMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Multilpl Miyelom, bağı?ıklık sisteminin bir parçası olan B hücrelerinin, hasarlı olarak kemik iliğinde çoğalması ve birikmesiyle olu?an hematolojik bir kanserdir. Son yıllarda, bu hastalığın tedavisi için birçok yeni kimyasal ajan tıp dünyasınin hizmetine sunulmu?tur. Bortezomib, Multipl Miyelom tedavisinde kullanılan ve tedavi sırasında proteazom inhibitörü olarak görev yaptığı bilinen bir anti-kanser ajandır.Projenin esas amacı, hem Bortezomibin Multipl Miyeloma hücreleri üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkilerini belirlemek hemde Bortezomib uygulanan bu hücreler ile control grubu hücreleri arasındaki farklılıkları kıyaslamak ve ke?fedebilmekti. Bu projede, hedeflerimize ula?mak için, çe?itli interdisipliner konular biraraya getirilmi?tir. Bu hedef doğrultusunda, kanser ara?tırma teknikleri, protein bazlı biyokimyasal çalı?malar ve proteomik yakla?ımlar kombine edilerek kullanılmı?tır.Bu çalı?madaki deneysel sonuçlarımız, Bortezomibin, MM U-266 hücreleri üzerinde antiproliferatif ve apoptotic etkilere sahip olduğunu gösterdi. Öte yandan, bu anti-kanser ajanın hücreler üzerindeki etki mekanizmasında görev alan proteinler MALDI-TOF-TOF Kütle Spektrometresi ile ilk defa belirlenmi?tir. Kütle spektrometresi sonuçlarına gore, otuz yedi protein spotunda farklılık gözlenmi?tir. Bunlardan be? spot yeni olu?an ve on spot kaybolan proteinlere kar?ılık gelmi?tir. Ayrıca, on iki spotun seviyesinde artı?lar gözlenirken, on ayrı spotun da ekspirasyon seviyelerinde azalma gözlenmi?tir. Bu proteinler hücre içerisinde, sinyal iletiminden, hücre bölünmesine, apoptozdan vücudun savunma mekanizmasına kadar deği?en önemli fonksiyonlara sahipler.Sonuç olarak Bortezomibin MM U-266 hücreleri üzerindeki etki mekanizmasında hayati öneme sahip proteinler tanımlanmı?tır. Farklılık gösteren bu proteinlerin ve fonksiyonlarının belirlenmesi sayesinde aynı kemoterapatik ajan ile aynı proteinlerin rol aldığı diğer kanser türlerinin de tedavi edilebilirliği mümkün olabilir. Ayrıca buradan elde edilen bulgular, yeni tedavi yöntemleri konusunda tıp fakültelerine ve ilaç dizaynı üzerine çalı?an ara?tırmacılara yeni ufuklar açabilir.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma is a malignant B-cell neoplasm that is characterized by the accumulation of malignant plasma cells in the bone marrow. Over the recent years, several novel agents have been introduced in the treatment of this disease. Bortezomib is the first of a new class of agents known as proteasome inhibitors.The main objective of the project was basically to both determine the cytotoxic and apoptotic effects of Bortezomib on Multiple Myeloma U-266 cells and compare and explore the differences between Bortezomib applied Multiple Myeloma cells and control group Multiple Myeloma cells, by proteomics studies. In order to achieve our aims in the project, variety of multidisciplinary subjects were come together. Cancer research techniques, biochemical studies at protein level and proteomics were combined in our studies.In this study, our experimental results demonstrated that Bortezomib has antiproliferative and apoptotic effects on MM U-266 cells. On the other hand, the responsible proteins for the effect mechanism of anti-cancer agent on cells were determined by MALDI-TOF-TOF Mass Spectrometry for the first time. According to the mass spectrometric analysis, 37 protein spots were differentially expressed. Among them, five proteins were newly formed, ten proteins lost, twelve proteins were up-regulated and ten proteins were down-regulated as compared to control group (untreated cells).These differential expressed proteins in response to Bortezomib have different important functions ranging from cell signaling transduction, cell cycle regulation, apoptosis to immunity and defense mechanism.In conclusion, it was identified which proteins have a central role behind the effect of Bortezomib on MM U-266 cells. The identified proteins may let to be possible to treat other cancer types by same anticancer agent. The data obtained by this study may also be helpful for medical schools and drug designers and may also provide new treatments.