The initial stages of gravity driven flows
Yerçekimi etkisinde hareket eden akışların ilk anları
- Tez No: 302378
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Baraj yıkılmasının ilk anlarındaki sıvı akışı ve serbest su yüzeyi şekli araştırıldı. Bu araştırma için küçük-zaman yaklaşımını kullanıldık ve klasik baraj-yıkılması probleminin birinci mertebeden çözümünü elde ettik. Ama bu çözüm köşe noktasının (başlangıçta dikey olan serbest su yüzeyi ve yatay katı zeminin kesişim noktası) küçük bir komşuluğunda geçerli değildi.Bu komşuluğun boyutları, bu dış çözümün köşe noktasının yakınlarında bölgesel analizinin yardımı ile hesaplandı. Bu komşulukta genişletilmiş bölgesel koordinatlar kullanılarak akışın tekilliği çözüldü ve birinci mertebeden iç çözüm (zemindeki püsküren akışın oluşumunu tanımlayan) ve birinci mertebe çözüme yapılan ilave elde edildi.Bu asimptotik çözümün elde edilmesinin yer çekimi etkisi altındaki akışların analizinde yardımcı olması bekleniyor.
Özet (Çeviri)
During the initial stage of dam breaking; the liquid flow and the free surface shape are investigated. We used small-time approximation for this investigation and derived the leading order solution of classical dam-break problem. But this solution is not valid in a small vicinity of the corner point (the intersection point between the initially vertical free surface and the horizontal rigid bottom).The dimension of this vicinity is estimated with the help of a local analysis of the this outer solution close to the corner point. Streched local coordinates are used in this vicinity to resolve the flow singularity and to derive the leading order inner solution (which describes the formation of the jet flow along the bottom) and the correction to the leading order.This asymptotic solution obtained is expected to be helpful in the analysis of developed gravity driven flows.