Brain lipid profiling of triply mouse model with the deficiencies of sialidase Neu1, Neu4 and ß-Hexosaminidase a enzymes
Sialidaz Neu1 ve Neu4 ile ß-Hekzosaminidaz a enzim eksikliği olan fare modelinde beyin lipid profilinin çikarilmasi
- Tez No: 302377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN SEYRANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tay-Sachs hastalığı GM2 gangliosidinden sialik asidi uzaklaştırarak GM3'e dönüştüren ß-Hekzosaminidaz A enziminin ? alt ünitesini kodlayan HEXA genindeki mutasyonların sebep olduğu ölümcül bir lizozomal depo hastalığıdır. ß-Hekzosaminidaz A eksikliği olan Tay-Sachs hastalığının fare modeli (HexA-/-) yaratılmış, bu farelerde kısıtlı bir GM2 birikimi olmasına rağmen hastalık bulguları gözlenmemiştir. Bu durumda insan ile fare arasında lipidlerin yıkım yolaklarının farklı olduğu, HexA-/- farelerde bir ya da daha fazla sialidaz enziminin yer aldığı bir bypass mekanizması ile GM2'nin yıkılarak birikmediği ileri sürülmüştür (Sango et al. 1995). Bu hipotezi test etmek amacı ile yaratılan ß-Hekzosaminidaz A ve sialidaz Neu 4 eksikliği olan farelerin (HexA-/-Neu4-/-) %40'ının beyinlerinde belirgin miktarda artan GM2 ile bağlantılı epileptik krizler gözlenmiştir (Seyrantepe et al. 2010). Krizler tüm farelerde gözlenmediği için başka sialidaz ve/veya sialidazların bu yolakta yer alabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda bu hipotezi test etmek için üç enzim eksikliği olan (ß-Hekzosaminidaz A- (%0 aktif), sialidaz Neu4- (%0) aktif ve sialidaz Neu1- (%10 aktif) (NeoIn) farelerin beyin lipid profilleri karşılaştırılmıştır. İnce tabaka kromotografisi ile yapılan analizlerde hem ikili (HexA-/-NeoIn-/-) hem de üçlü (HexA-/-Neu4-/-NeoIn-/-) enzim eksikliği olan farelerde, sialidaz Neu 1 eksikliği, beyin gangliosid içeriklerinde çok hafif bir farklılığa yol açmıştır. Bu da sialidaz Neu 1'in ve ayrıca diğer sialidaz/sialidazların fare gangliosid yıkım yolağında rol alabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Tay-Sachs disease is a severe lysosomal storage disorder caused by mutations in the HEXA gene coding for ? subunit of lysosomal ß-hexosaminidase A enzyme, which converts GM2 to GM3 ganglioside. HexA-/- mice, depleted of ß-hexosaminidase A enzyme, remain asymptomatic to 1 year of age, so it was thought there is a difference between human and mice lipid degradation. Previously identified a novel ganglioside metabolizing sialidase, Neu4, is abundantly expressed in mouse brain neurons. It was demonstrated that mice with targeted disruption of both HexA and Neu4 genes (HexA-/- Neu4-/-) show accumulating GM2 ganglioside and epileptic seizures with 40% penetrance. Since all mice didn?t show symptoms, it was suggested that Neu4 is not the only sialidase contributing to the metabolic bypass in HexA-/- mice (Seyrantepe et al. 2010). Therefore, we studied the role of another sialidase Neu 1 in glycolipid degradation. We profiled brain glycolipid content of triple deficient mouse model with the deficiency of ß-Hexosaminidase A (0% activity), sialidase Neu4 (0% activity) and sialidase Neu 1 (10% activity) (NeoIn) by thin layer chromatography. Analysis of both double (HexA-/-NeoIn-/-) and triple (HexA-/-Neu4-/-NeoIn-/-) mice models showed that sialidase Neu 1 deficency causes not significant difference in brain lipid profile and though also other sialidase/sialidases might have role in glycolipid degradation pathway in mice.