Lenfomaların sitolojik tiplendirmesine bağlı sitogenetik düzensizliklerin incelenmesi
- Tez No: 30239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Lenfomalar iramün sistemin malign proliferasyonu ile karakterize bir hastalık tablosudur. Klinik olarak HH ve NHL olarak ikiye ayrılır. Aynı grup altında incelense de hücresel originleri, etyoloj ileri ve prognozları farklı iki hastalık tablosudur. Buna bağlı olarak elde edilen sitogenetik bulgular da farklıdır. Lenf oma düşünülen olgularda sitogenetik anomalilerin saptanması hastalığın tanısı, klinik evresi, prognozu hakkında önemli ipuçları verir. Klinik öneminin yanısıra malign olayların biyolojik özelliklerinin anlaşılmasında da yararlıdır. Kromozomal kırık bölgeleri malign olgularda onkogenlerin ve tümör baskılayıcı genlerin yerlerini gösterir. Bu yüzden kanserde sitogenetik çalışmalar, kanser etyoloj isi ile ilgili çalışmalarda temel oluşturur. Teknik güçlük nedeni ile tumoral dokudan kromozom çalışmaları zordur. Lenfomalar toplumumuzda sık rastlanan bir hastalık tablosudur ve ülkemiz koşullarında bu konuda yapılmış fazla çalışma yoktur. Çalışmamızda lenfoma hastalık gurubunda tümör dokusu, periferik kan ve kemik iliğinden eş zamanlı, farklı yöntemler kullanarak kromozom çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Veriler klinik ve hematolojik bulgular ile korole edilmiştir Toplam 10 lenfoma olgusu çalışılmıştır. Bunlardan 6 sı NHL olarak rapor edilmiş, 4 ü HH olarak rapor edilmiştir. NHL olarak rapor edilen 6 olgunun 5 tanesinde sitogenetik anomali saptanmıştır. Bu olguların genetik bulguları ile klinik verileri korrele edilerek tanı, evre ve prognoz ile ilgili önemli bulgular elde edilmiştir. Literatürde HH ile ilgili sitogenetik anomalilerin sıklığı NHL lara göre daha azdır. Çalışılan 4 HH olgusunun sadece 1 inde sitogenetik anomali tanımlanmış ve klinik bulgular ile korrele edilmiştir. Lenfoma hastalarındaki sitogenetik çalışmalarda olgu sayımız istatistik verileri elde edecek kadar fazla olmayabilir. Ancak tanı, klinik evreleme, prognoz ve tedaviye cevap yönünden önemli sitogenetik bulgular elde edilmiştir..52-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lymphomas were groups of diseases characterized by- malign proliferation of the immune system. Clinically Lymphomas were subdivided into two major groups: Hodqkin's Disease and non-Hodqkin' s Lymphoma. Although these two groups were included in the same disease category, they have different cellular origins, etiology and prognosis. This heterogeneity was reflected also in cytogenetic findings. The identification of cytogenetic abnormalities in lymphoma patients had great impacts on diagnosis, clinical staging and prognosis. Beyond its clinical advantages, cytogenetic evaluation was of prime importance in understanding the biological behaviour of malignant cells. Since the chromosomal breakpoint regions bear the potential oncogenes and tumor suppressor genes, cytogenetics was essential for the studies on etiology of cancer. Cytogenetic evaluation of solid tumors was difficult because of the technical drawbacks. Despite of the fact that Lymphomas were rather common in our country. There were only a few reports on its cytogenetics in Turkey. In this study, cytogenetic evaluation was performed in tumor, peripheral blood and bone marrow cells, by the simultaneous application of alternative methods in Lymphoma patients. The results were correlated with the clinical and hematological findings. Ten patients were included in the study, six of them were reported as non-Hodgkin' s Lymphoma, and four were reported as Hodgkin's Disease clinically. Chromosomal aberration were found in five out of six patients. By correlating the chromosomal findings with clinical status, important data were obtained about the stage and prognosis of the patients. In the literature, incidence of cytogenetic abnormalities was much lower in Hodgkin's Disease than in non-Hodgkin' s Lymphomas. Out of four Hodgkin's Disease patients, only one had demonstrated two different types of cytogenetic abnormality and this was correlated with the clinical findings. The number of lymphoma patients studied may not be sufficient to statistical data. However, significant cytogenetic findings were obtained in terms of diagnosis, clinical staging, prognosis and response to the therapy of Lymphomas. -53-