Küme örnekleminden çekilen altkümelerin evrenlerini temsil gücü
- Tez No: 30240
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ALGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız; küme örneklemesinden altkümeler çekip, evren sonuçlarına göre güvenilirliği araştırmak olmuştur. Bu yüzden ça lışmamızı iki boyutta (il ve ilçe düzeylerinde) inceleyip, küme so nuçlarını evren sonuçları ile karşılaştırarak, altküme örneklemesi nin küme örneklemesi karşısında güvenilirliği hakkında bir yargıya varmaya çalıştık. Çalışmamızda.“ 15-49 Yaş Evli Kadın izleme ve A- ile Planlaması Formları ”ndan yararlanılarak Haziran 1992 verile ri ile, Edirne merkez ilçe ve Enez ilçesi ile bazı köylerinde yaşa yan 231 kadınla ilgili bazı bilgiler kullanılmıştır. Altküme örneklemesi yönteminin kullanımı yeni değildir. Bu yöntemle maliyet, zaman ve insangücü açısından önemli tasarruf sağlanmakta dır. Bu yüzden, evrenin tümünü incelemek yerine; onu temsil edebi lecek küme ve hatta altkümelerle çalışmakla, evren hakkında yete rince güvenilir bilgilere erişilebileceği söylenebilir. Ancak bu yöntemde, kümelerin homojen olmaları durumunda, sonuçlar evren de ğerlerinden uzaklaşmaktadır. Benzer durumlar çalışmamızda da açıkça gözlenmiştir. Bu durumlara ilişkin birkaç örnek verilebilir. II ba zında her bir yerleşim yeri bir küme olarak kabul edildiğinde; Ça- vuşköy kümesinin canlı doğum ve toplam gebelik sayısı değişkenleri gerek ortalama, gerekse dağılım yönünden evrenden farklıdır. Cavuş- köy kümesinin canlı doğum sayısı ortala-ması 2.42 ±.10, evren de ğeri 1.94 ± 1.03 'ten; toplam gebelik sayısı ortalaması olan 2.58 ± 1.12 değeri de evren değeri olan 2.03 ± 1.18 'den farklıdır (TABLO 2 ve 3). Bunun yanısıra bu küme, dağılım yönünden de evrenden farklı dır (TABLO 7 ve 9). Yaş dağılımı yönünden Işıklı kümesi evrenden farklıdır. Bu küme. yaş ortalaması açısından evreni temsil etmesine karşın, dağılım yö nünden evrenden farklıdır. Bunun da nedeni. Işıklı kümesinin 30-34 yaş grubundaki birey sayısı oranı % 29.6 iken, bu oranın evrende % 19.4 olmasıdır (TABLO 1). Yaş, canlı doğum sayısı ve toplam gebelik sayısı değişkenleri yönünden ortalamaları dikkate alınacak olursa, yalnızca il merkezi evreni temsil yetenegindedir. II bazında incelemek üzere iki küme seçildiğinde, yaş değişkeni or talamaları açısından Enez-Abdurrahim kümesinin ortalaması evren or talaması 34.9 ± 8.4' ten farklıdır. Enez-Abdurrahim' in yaş ortalama sının 30.8 ± 6.8 olmasına karşın, standart sapmasının küçük olması; -yani bu kümenin evrene göre daha homojen olmasından dolayı- yaş ortalaması açısından evreni temsil etmemektedir. Yaş dağılımları açısından irdelendiğinde örn.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, our aim is to choose subclusters from cluster samp ling and to search the reliability according to the population re sults. For this reason, we reviewed our study in two dimensions as of province and township level. We made comparisons between the cl uster and population results and tried to assess the reliability of subcluster sampling versus cluster sampling. In our study we used 15-49 Years Married Women Routine Follow-up Charts of 231 women li ving in central Edirne, Enez and some of its villages in 1992. In fact, usage of subcluster sampling method is not new. As we do this process, we might get great advantage in the sense of cost, as well as time and manpower. For this reason it can be said that we can get adequately variable information by working with subclusters which can represent population instead of investigating whole popu lation. However, in this method, if clusters are homegeneous the results are far from the population values. We observed similar ca ses in our study too. A few examples can be given related to such conditions: In the city base, if we accept each settlement as a cl uster; variables of Cavusköy cluster is different from the popula tion as average and distribution of live birth and overall pregnan cy number variables. The average of live birth number of Ça-vusköy cluster which is 2.42 ± 0.1 is different from the population value which is 1.94 ± 1.03 and the average of overall pregnancy counts which is 2.58 ± 1.12 of the same village is also different from 2.03 s 1.18 which is the population value (TABLE 2 and 3). Additi onally, this cluster is different from the population values accor ding to distribution. Because in this cluster, as 1-2 and 3-4 live birth counts and overall pregnancy count groups are different from the population values (TABLE 7 and 9). Işıklı cluster is different from the population as age distributi on. Although this cluster represents population as average of age, it is different from the population as distribution aspect. Becau se, as seen in table; as the rate of individuals in the group of age between 30 and 34 is 29.6 %, the rate of in individual number in the population is 19.4 %. If we consider the variable of age, number of live birth and number of overall pregnancy; only province center is able to represent the population. In the base of province if we choose 2 clusters to investigate, as the average of age vari ables, Ene z-Abdur rahim is different from the average of population. Because standard error of Enez- Abdurr ahim is smaller; although age average is 30.84 ± 6.8, in other words this cluster is homogeneous. By the age average of cluster, it can not represent population. If we review as age differentiation in