Trimethoprim, sigara kullanımı ve radyasyon'un (x ışını) insan kromozomlarına etkileri
- Tez No: 30238
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada trimethoprim, sigara kullanımı ve radyasyonun ayrı ayrı ve birarada uygulanmaları durumunda neden oldukları kromozomal düzensizlikler araştuılmışrır. Dört aşamada gerçekleştirilen bu çalışmada deneklerimizin ortak özellikleri: Son zamanlarda viral enfeksiyon geçirmemiş, kemoterapi görmemiş ve yaşlan 25-35 arasında değişen erkek bireyler olmalarıdır. Birinci aşamada; TMP'nin kromozomal düzensizlikler üzerine etkilerini araştırmak amacı ile sigara içmeyen bireylerden alman kanla, her birey için 3 farklı TMP dozu ( 8, 35 ve 60 ug/ml ) ve 3 farklı uygulama süresi (6, 24 ve 48 saat) ve bunların kontrolleri için 12 lenfosit kültürü hazırlanmıştır. Aynı prosedür ikinci aşamada sigara içen bireylerden alman kana uygulanarak sigara kullanımı + TMP'nin, üçüncü aşamada sigara içmeyen radyoloji teknisyenlerinden alman kana uygulanarak radyasyon + TMP'nin ve dördüncü aşamada sigara içenradyoloji teknisyenlerinden alman kana uygulanarak radyasyon + sigara kullanımı + TMP'nin kromozomal düzensizlikler üzerine etkileri araştırılmıştır. Aşamalara ait bulgular üzerinde yapılan değerlendirmelerde; kromozomal düzensizlik oranlan bütün aşamalarda artan TMP dozuna parelel olarak artarken (p0.05) belirlenmiştir. Aşamalara ait“Kromozomal Düzensizlik içeren Hücre Oranlan”bir birleri ile karşılaştırıldığında: sigara içmeyen bireylere göre sırası ile sigara içen bireylerde (p0.05). Bu durum sigara içme ahşkanlığının mutajenik yada klastojenik etkisinin kronik dozda radyasyona maruz kalma ile eşdeğer etkinlikte olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
7. SU M MARY In this study, the effects of trimethoprim, cigarette smoking and radiation on the chromosomal aberrations have been searched when applied together and one by one. There are four steps in this study and our individuals comon specialities are: There were male people between 25-35 ages, who hadn't been infected by viral infection and hadn't taken the chemotherapy for a long time. In the first step; TMP was applied to the blood samples in doses of (8, 35 and 60 ug/ml) and applying times (6, 24 and 48 hours) to determine the effects of TMP on the chromosomal aberrations and 12 lymphocytes culture had been prepared for controls them. In the second step; the same procedure applied to blood samples which was taken from cigarette smokers and the effects of cigarette smoking + TMP on the chrommosomal aberrations had been searched. In the third step; the same procedure was repeated on radiological technicians who are non smokers and the effects of radiation + TMP on the chromosomal aberrations had been searched. In the fourth step; The same procedure was repeated on radiological technicians who are smokers and the effects of radiation + Cigarette smoking + TMP on the chromosomal aberrations had been searched.