Structural investigation of isopropanol and alkaline pH-induced trypsin gel and thin film and its biotechnological applications
İzopropanol ve alkali pH ile indüklenen tripsin jeli ve ince tabakasının yapısal incelenmesi ve biyoteknolojik uygulamaları
  1. Tez No: 302399
  2. Yazar: BİLGE KARAÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyokimya, Biyoteknoloji, Biophysics, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tripsin serine proteaz familyasının biyolojik ve endüstriyel açıdan önemli bir üyesidir. Jelleşme, protein moleküllerinin birbirleriyle ve çevreleriyle etkileşimleri sonucu oluşan üç boyutlu ağ yapısıdır.Bu çalışmanın amacı, sığır pankreatik tripsinin jelleşme ve aggregasyon işlemleri sonucunda yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin incelenmesidir. Tripsinin farklı protein, NaOH ve CaCl2, konsantrasyonları altında faz davranışı belirlenmiştir. Ayrıca sukroz eklenmesinin jelleşme zamanı üzerine etkileri incelenmiştir. Artan protein konsantrasyonları jelleşeme zamanında azalmaya yol açmıştır. Artan NaOH konsantrasyonlarının jelleşme zamanında azalmaya yol açtığı gözlemlenmiştir. Düşük CaCl2 konsantrasyonların da jelleşme, yüksek CaCl2 konsantrasyonlarında aggregasyon gözlenmiştir. Tripsin jeller suda tekrar çözünmüştür. Stabilite çalışmaları jelleşme işlemi sonrasında tripsin stabilitesinin yaklaşık % 50 oranında kaybolduğu saptanmıştır. FTIR çalışmalarına göre orijinal tripsinde bulunan 1637 cm-1 bandındaki ß yapısı, jel ve aggregat yapısında kaybolmuştur. Bunun yanı sıra sukrozlu jel ve sukrozlu ve sukrozsuz aggregat yapısında 1651 cm-1 bandındaki ? heliks yapısında artış gözlenmiştir. İyodoasetamidin eklenmesi jelleşmeyi geciktirdiği gözlenmiş ve bu da intermoleküler disülfit yapılarının jelleşmedeki önemini açığa çıkarmıştır. Jelleşme işleminde QCM çalışmalarında tripsin ince film tabakasının kullanılan gazlara (benzen, karbon monoksit, karbon dioksit, diklorometan, hidrojen peroksit ve propanol) duyarlı olduğu gözlenmiştir ve bu özelliğinde gazların saptanmasında kullanılabileceğini göstermektedir. GI-XRD çalışmalarında tripsin ince film tabakasında kristal yapısına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Trypsin is a biologically and industrially important member of serine protease family. Gelation forms a three dimensional network structure through the interaction of protein molecules among themselves and also with the environment.The aim of the study was the investigation of structural and the functional properties of bovine pancreatic trypsin after gelation and aggregation processes. The phase behaviour of trypsin was determined for different protein concentration, NaOH concentration and CaCl2 concentrations. In addition, the effect of sucrose addition to gelation time was observed. Increasing protein concentrations caused a decrease in gelation time. Increasing NaOH concentrations resulted in a decrease in gelation time. In low CaCl2 concentrations gelation was observed but in high CaCl2 concentrations aggregation was observed. The gels were resolubilized in water. Trypsin stability studies showed that there was a nearly 50% specific activity loss after the gelation process. According to FTIR studies ß?sheet structure in 1637 cm-1 band disappeared in trypsin gel and trypsin aggregates. Increases in ??helix structure in 1651 cm-1 in trypsin gel with sucrose and aggregate with and without sucrose were observed. Iodoacetamide was shown to delay in gelation indicating the importance of intermolecular disulfides in the gelation process. The QCM studies showed that the film formed after gelation had absorbtion ability to different gases (benzene, carbon monoxide, carbon dioxide, dichloromethane, hydrogen peroxide and propanol) and can be used for gas sensing purposes. GI-XRD studies showed that trypsin thin film did not contain any crystalline structures.