Immobilization of thermophilic recombinant esterase enzyme by microencapsulation in alginate-chitosan/cacl2 polyelectrolyte beads
Termofilik rekombinant esteraz enziminin mikroenkapsulasyon yöntemi ile aljinat-kitosan/kalsiyumklorür polielektrolit boncuklar içerisinde hareketsizleştirilmesi
- Tez No: 302400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda enzim immobilizasyonu protez organların, ilaç salınım sistemlerinin ve çeşitli biyosensörlerin dizaynı açısından büyük önem kazanmıştır. Enzim ya da hücre immobilizasyonunda kullanılan polisakkarit yapılı doğal polimerler agaroz, aljinat, dekstran ve kitosanın da içerisine dahil olduğu biyomateryallerin temel bir sınıfını oluştururlar. Özellikle kitosan biyolojik olarak uyumlu, zehirsiz ve vücut içerisinde paraçalanabilmesinden dolayı, doku mühendisliğinin de içerisine dahil olduğu pek çok biyomedikal uygulama alanına sahiptir. Bu araştırma sırasında, rekombinant esteraz enzimi tek basamaklı afinite kromatografisi kullanılarak, İzmir Balçova jeotermal tesislerinden izole edilen Termofilik Basilus sp. türünden izole edilmiştir.İkinci basamak da saflaştırılmış enzim, proteinimizi ihtiva eden sodyumaljinat karışımının kitosan/kalsiyumklorür çözeltisi içerisine damlatılması yolu ile hazırlanmış aljinat-kitosan/kalsiyum klorür polielektrolit boncukları içerisine hapsedilmiştir. Ve daha sonra bu polielektrolit küreler aynı bağlayıcı çözelti içerisinde 30 dakika daha bekletilmek sureti ile daha dayanıklı hale getirilmiştir.Üçüncü aşamada karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sıcaklık ve pH`ın immobilize esteraz enzimi üzerine etkisi incelendi. Ve boncuk çapı ve boncukların yeniden kullanılması ile ilgili deneyler gerçekleştirildi. Ayrıca kalsiyum klorür, çinko klorür, magnezyum klorür, bakır sülfat, sodyum dodesil sülfat ve triton gibi kimyasalların immobilize ve serbest enzim üzerine inhibisyon etkileri incelendi. Son basamak da ise polielektrolit boncukların yüzey morfolojileri elektron mikroskobu ile belirlenip incelendi.
Özet (Çeviri)
In recent years, enzyme immobilization has gained importance for design of artificial organs, drug delivery systems, and several biosensors. Polysaccharide based natural biopolymers used in enzyme or cell immobilization represent a major class of biomaterials which includes agarose, alginate, dextran, and chitosan. Especially, chitosan has used many biomedical applications, including tissue engineering, because of its biodegradability and biocompatibility, non-toxicity and degradation in the body.In this research, Recombinant esterase enzyme was purified from Thermophilic Bacillus sp. That was isolated from Balçova (Agamemnon) Geothermal region in İzmir by using one-step affinity purification chromatography.In the second step, purified enzyme encapsulated in alginate-chitosan/CaCl2 polyelectrolyte beads that were prepared by adding dropwise a protein-containing sodium alginate mixture into a chitosan-CaCl2 crosslinker solution. And then the polyelectrolyte beads were stabilized in at the same crosslinker solution 30 minutes more.In the third step, the effect of different conditions were tested such as temperature and pH, bead diameter, reuse of beads. Also the effects of inhibition of CaCl2, ZnCl2, MgCl2, CuSO4, MgSO4, Sodium dodecyl sulfate (SDS) and Triton X-100 onto the immobilized and free enzyme activity were studied.In the last step, analysis of surface morphologies of polyelectrolyte beads were determined and examined by means of Scanning Electron Microscope.