Gizli ısı depolamalı güneş enerjili ısıtıcı analizi
Analysis of latent heat storage to solar heater
  1. Tez No: 302431
  2. Yazar: BİHTER ARABACIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Fosil yakıtların sınırlı olması ve enerji tüketiminde arz ve talep arasındaki dengesizliğin giderek artması nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına yönelmek bir zorunluluk haline gelmiştir.Bu tez çalışmasında iki farklı modelde güneş ocağı imal edilmiştir. Güneş ocaklarında Bursa iklim koşullarında deneyler yapılmış ve ocak içi sıcaklıkları, enerji depolamada kullanılan parafinin sıcaklığı ölçülmüş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Farklı yansıtıcı açılarındaki performansı denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels are limited and gradual increase in energy consumption due to the imbalance between supply and demand, turn to alternative sources of energy has become a necessity.In this study solar cooker is made of two different models. Solar cookers made of experiments in climatic conditions in Bursa temperatures, the temperature was measured and comparisons made of wax used for energy storage. Tested the performance of different reflective angles.