Boyanmış poliester kumaşlarda bazı renk haslıklarının değişim kinetiğinin renk ölçümleri ile araştırılması
Investigation of some colour fastness properties of dyed polyester fabrics by colour measurements
  1. Tez No: 302444
  2. Yazar: YELİZ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET BECERİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada poliester kumaşların dispers boyarmaddelerle boyanması ve tekrarlı haslık testlerinin uygulanması ile kumaş renk değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneysel çalışmada iki farklı yapıdaki ve her yapıdan beş farklı renkteki dispers boyarmadde ile boyama deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerde boyarmaddenin üç farklı konsantrasyonunda çalışma yapılmıştır. Boyama prosesi boya üreticisi firma tarafından tavsiye edilen proses ve kimyasallar ile yapılmış ve boyamalar standart kabul edilmiştir. Boyama işlemini takiben kumaşlara yirmişer tekrarlı yıkama, su, asit ve alkali ter haslıkları uygulanmış ve bu testlerin renkler üzerine etkileri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar grafikler ve tablolar halinde gösterilmiştir. Elde edilen verilerle farklı yapıdaki boyarmaddelerle kumaşlara uygulanan tekrarlı testlerin kumaş üzerindeki renk değerlerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this research disperse dyed polyester fabrics were subjected to repeated colour fastness tests and the results were evulated by colour measurements. In the experimental part disperse dyes of two different structures and five different hues were used. At three different dyeing concentrations. The dyeing procedures were performed according to the instructions of the producers. After the dyeing wash, water, acid and alkali perspiration fastness tests were applied to the fabric samples for twenty times. Colour measurements were performed after each test and results were presented in colour coordinates and colour difference