Maternal kalıtımlı nonsendromik sağırlıktan sorumlu genin ve gendeki patolojinin tesbiti
  1. Tez No: 30245
  2. Yazar: SITKI ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Burada, İsrail'de yaşamakta olan, maternal (anneden) kalramlı, nonsendromik (sendromlarla ilişkili olmayan), sensorinöral sağırbklı büyük bir Arab ailesi (pedigri) sunulmaktadır. Bu ailede, mitokondrial ve otozomal resessif mutasyonlarm birlikte etkileştiği görülmektedir. Bu ailenin mitokondrial DNA analizi, materyal temin edilebilen örneklerde detaylı olarak yapılmıştır. Bu çalışmalardan heteroplazmik nokta mutasyonlanm araştırmak üzere, Polymerase Chain Reaction (PCR) ile birbiri üzerine ardışık olarak gelen 300-500 bplık (baz çifti) mitokondrial DNA fragmanları hazırlandı ve Single Stranded Conformational Polimorfîzm (SSCP) analizi yapıldı. Sonuçta heteroplazmik nokta mutasyonlanm gösterir bir kanıt bulunamadı. Daha sonra bu patolojiden etkilenmiş 2 aile bireyinin mitokondrial DNA'larmdaki, protein kodlayan ve tRNA gen bölgelerinin sekans analizi yapıldı. Burada mitokondrial proteinlerdeki aminoasit sekansım değiştiren 15 mutasyon ile 3 tRNA mutasyonu bulundu. Bulunan mutasyonlarm yorumlanması sonucunda, bu mutasyonlardan bazılarının daha önce hiç açıklanmadığı ve sadece bu aileye özgü olduğu tesbit edildi. -1-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The pedigree of a large Arab-Israeli family with maternally inherited sensoryneural deafness apparently caused by the interaction of both mitochondrial and autosomal recessive inheritance were described. A detailed molecular analysis of the mitochondrial DNA were searched for this family. No evidence for heteroplazmic point mutations were found by screening overlapping fragments of mitochondrial DNA, using Single Strand Conformational Polymorphism (SSCP) analysis. To search for mitochondrial DNA mutations, the protein coding and tRNA genes of the mitochondrial genome were sequenced for two family members. 15 mutations that alter amino acids in mitochondrial proteins and 3 mutations tRNA genes were found. These mutations have been analyzed in detail, and several of these are family specific. -2-