Farklı fiğ (Vicia sativa L.) arpa (Hordeum vulgare L.) karışımlarının verimi ve kalite üzerine etkisi
The effect of different vetch (Vicia sativa L.) and barley (Hordeum vulgare L.) mixtures on yield and quality
  1. Tez No: 302478
  2. Yazar: SÜLEYMAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma Konya ilinde tarımı yapılan ve yeni tescil edilmiş farklı fiğ (Vicia sativa L.) çeşitlerinin arpa (Hordeum vulgare L.) ile farklı karışımlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Deneme ?Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller? deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 2009 Nisan-Haziran aylarında yürütülmüştür.. Denemede fiğ çeşitlerinin yalın ekimi yanında arpa ile oluşturduğu karışımlar; %75F+%25A, %50F+%50A ve %25F+%75A olacak şekilde belirlenmiştir. Araştırmada materyal olarak arkadaş bitkide alternatif bir çeşit olan Konevi arpa çeşidi ile Alınoğlu, Zemheri, Faruk bey, Karaelçi ve SZF-1 fiğ çeşitleri kullanılmıştır. Her bir parselde bitki boyu (cm), botanik kompozisyon (%), yeşil ot verimi (kg/da), kuru ot oranı (%), kuru ot verimi (kg/da), ham protein oranı (%), ham protein verimi (kg/da) belirlenmiştir.Çalışmada en yüksek yeşil ot verimi (2160 kg/da), kuru ot verimi (450.50 kg/da) ve ham protein verimi (77.50 kg/da) %50F+%50A karışımından elde edilmiştir. Ham protein oranı yönünden en iyi karışım ise %18.21 ile %75F+%25A karışımı olmuştur.Bu çalışmada ele alınan özelliklerden fiğ çeşitleri arasında fark görülmezken, karışım oranları arasında farklılıklar istatistikî olarak önemli bulunmuştur. Konya sulu şartlarında yüksek ot verimi amaçlayan üreticilere %50F+%50A karışımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the different sowing rate of barley (Hordeum vulgare L.) with different common vetch (Vicia sativa L.) species newly registered and produced in Konya Province. The study was carried out in a randomized split block design with three replications in between April and June 2009. In trials common vetch species were sown unmixed as well as three mixture rate with barley and the mixture rate were %75:25, %50:50 and %25:75 vetch: barley. Konevi barley species were chosen as a companion crop, and Alınoğlu, Zemheri, Faruk Bey, Kareelçi, SZF-1 common vetch species were used. Plant heigh (cm), botanical composition (%), green yield (kg/da), dry yield (kg/da) and crude protein content (%) of the parcels were determined.According to results, the highest green yield (2160 kg/da), dry yield (450.60 kg/da) and crude protein yield (77.50 kg/da) were obtained in the mixture of %50:50 common vetch:barley. However, the highest crude protein content (18.21%) was reached in the mixture of %75:25 common vetch: barley.Although the result of different common vetch species were not significant, different sowing rate were statistically significant. In irrigated condition in Konya province %50:%50 common vetch: barley rate can be appropriate choice aiming higest herbage yield.