Fiğ + arpa karışımlarında azot ve fosforla gübrelemenin ot verimi ve kalitesine etkileri
  1. Tez No: 58014
  2. Yazar: DİLEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Fiğ + tahıl karışımları ülkemizin her bölgesinde yetiştirilmektedir. Ancak farklı türlerden oluşan bu karışımların gübrelenmesi henüz açıklığa kavuşturulmamıştır. Bu çalışmada fiğ + arpa karışımlarının gübrelenmesi üzerinde durulmuştur. Araştırmaya konu olan adi fiğ (Vicia sativa L.)'in Karaelçi ve arpa (Hordeum vulgare L.)'mn Tokak çeşitleri 75:25 oranında karıştırılarak kullanılmıştır. Şansa Bağlı Tam Bloklar deneme planında faktöriyel düzenlemeye göre 4 tekerrürlü olarak kurulan denemede 4 farklı ozat dozu (0, 4, 8 ve 12 kg N/da) ve 4 farklı fosfor dozu (0, 3, 6 ve 9 kg P2Ü5/da) uygulanmıştır. Gübrelerin karışımlarda ot, ham protein verimi, ham protein oranı, ham selüloz oranı, fiğ oranı, ham kül oranı ve bitki boylarına olan etkileri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. 1. En yüksek kuru ot ve ham protein verimleri, dekara 4-12 kg N ve 3-9 kg P2O5 uygulamalarından alınmıştır. 2. En yüksek fiğ oranlan 0, 4 ve 8 kg N ile 6 kg P2O5 uygulamalarından elde edilmiştir. 3. Azotlu gübreleme ham protein oranını düzenli olarak artırmış, fosforun ise önemli bir etkisi belirlenememiştir. 4. Karışım otlarının en düşük selüloz oranları azotun 0, fosforun ise 6 ve 9 kg dozlarında tesbit edilmiştir. 5. Bitki boylan üzerine sadece azotun (fiğde) etkili olduğu görülürken uygulanan gübreler ham kül oranı üzerine etki yapmamıştır. Bu sonuçlara göre fiğ + arpa karışımlarında en yüksek kura ot (664.2 kg/da) ve ham protein verimleri (108.0 kg/da) için dekara 4 kg N ve 3 kg P2O5 dozları uygundur.
Özet (Çeviri)
! 1 SUMMARY Mixed farming of vetches and cereals is practiced in almost all parts of the country. However, no conclusive information is available on their fertilizer requirements. This study investigates the fertilization of vetch + barley mixtures. A binary mixture of vetch (Vicia sativa L. ev. Karaelçi) and barley (Hordeum vulgare L. cv Tokak) was investigated in this study at the ratio of 75: 25 respectively. The effects of four doses of N (0, 4, 8 and 12 kg N/da) and four doses of phosphorus (0, 3, 6 and 9 kgP20s/da) were examited in a factorial arrangement of 4 completely randomized blocks on hay yield, crude protein yield, crude protein content, crude selulose content, ash content, plant height and vetch rate. The results are summarized as follows. 1. The highest lovels of hay yield and crude protein yields were obtained from 4-12 kg N and 3-9 kg P2O5 applications. 2. Vetch rate was the highest when 0,4 and 8 kg N and 6 kg P2O5 applications. 3. N applications increased steadily crude protein content but P showed no discernable effect. 4. The lowest selulose contents of the mixture were obtained from 6 and 9 kg P2O5 in the absence of N applications. 5. Whereas only N had effects on plant height (Vetch only), fertilizer application, did not affect ash contents. In concluosion 4 kg N and 3 kg P2O5 applications could be recommended for the highest hay (664.2 kg/da in this trial) and crude protein yields (108.0 kg/da) for vetch + barley mixtures.