Manyetik ß-siklodekstrin nanopartiküllerin sentezi ve bazı kiral karboksilik asitlere karşı ekstraksiyon özeliklerinin incelenmesi
Synthesis and extraction properties of magnetic ß-cyclodextrin nanoparticles towards some chiral carboxylic acids
- Tez No: 302493
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, farklı linkerler kullanılarak ß-siklodekstrinlerin modifiye edilmesini ve bu sentezlenen bileşiklerin manyetik Fe3O4 nanopartiküllere immobilize edilip, bazı kiral karboksilik asit türevlerinin enantiyoseçimli ekstraksiyon çalışmasını kapsamaktadır.Sentez çalışmalarında, mono-6-deoksi-6-tosil-ß-siklodekstrin (1) sentezlendikten sonra aminopropiltrietoksisilan ile fonksiyonlandırılarak bileşik 4 elde edildi. ß-siklodekstrinin amino-propiltrietoksisilan türevinden başka epoksipropoksipropiltri-metoksisilan(2) ve izosiyanat-propiltrietoksisilan (3) türevleri de sentezlendi. Sentezlenen makrosiklik bileşiklerin yapıları spektroskopik teknikler (1H NMR, 13C-NMR, FTIR) ile aydınlatıldı.ß-Siklodekstrin-bazlı manyetik özellik gösteren nanopartiküller elde etmek için sentezlenen silika bazlı siklodekstrin bileşikleri (2-4) manyetik nanoparçacıklara immobilize edildi (5-7). Sentezlenen manyetik makrosiklik bileşiklerin yapıları FT-IR, TGA, TEM, VSM ve elementel analiz teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.Hazırlanan manyetik nanopartiküllerin katı sıvı ekstraksiyon çalışmaları farklı sıcaklık ve pH larda seçilen bazı kiral karboksilik asit bileşikleri ve azo boyalar kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study contains, modification of cyclodextrines using with different linkers, immobilization of these compounds to magnetic Fe3O4 nanoparticles and enantioselective extraction studies towards some chiral carboxylic acids.In syntheses, mono-6-deoxy-6-tosyl-ß-cyclodextrin (1) was synthesized according to literature and than to obtain compound 4, the compound (1) was treated with aminopropyltriethoxysilan. According to known methods epoxypropxypropyltrimethoxysilan-ß-cyclodextrine (2) and isocyanatpropyltriethoxysilan-ß-cyclodextrine (2) were also synthesized. The structures of synthesized macrocyclic compounds were characterized using spectroscopic techniques (1H NMR, 13C-NMR, FTIR).To obtain the the macrocyclic compounds having magnetic property, the synthesized silica based cyclodextrine compounds (2-4) were immobilized onto the magnetic nanoparticles (5-7). The structures of synthesized macrocyclic compounds were characterized by FT-IR, TGA, TEM, VSM and elementel analysis techniques.The solid-liquid extraction studies of the magnetic nanoparticles were performed using selected chiral carboxylic acids and selected azo dyes at different temperature and pHs.