Functional macromolecular platforms: hydrogel and soluble polymer-based materials for biomedical applications
Fonksiyonel makromoleküler platformlar: biyomedikal uygulamalar için hidrojel ve çözünür polimer tabanlı malzemeler
- Tez No: 409204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL, DOÇ. DR. RANA SANYAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Fonksiyonel polimer yapı taşlarının kullanımını içeren yeni tip hidrojel ve çözünür polimer tabanlı makromoleküler platformların dizayn, üretim ve uygulamaları araştırılmıştır. Çeşitli klik kimyası tabanlı dönüşümler ve polimerizasyon sonrası modifikasyon yöntemleri kullanılarak kimyasal çapraz bağlı hidrojellerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yeni tasarımlı reaktif polimerler sentezlenmiş ve değişik uygulamalarda kullanılmışlardır. İlk çalışmada, tiyol-maleimid katılma tepkimesini kullanarak, poli(etilen glikol) (PEG)-tabanlı, kimyasal çapraz bağlı, iyi tanımlanmış ağ yapıdaki hidrojellerin üretimi açıklanmıştır. Homobifonksiyonel PEG polimerleri ve multifonksiyonel β-siklodekstrin tabanlı çapraz bağlayıcı ile hazırlanan hidrojeller jel sonrası modifikasyon tepkimelerinde kullanılmıştır. İkinci projede PEG-tabanlı, β-siklodekstrin grupları içeren, kimyasal çapraz bağlı hidrojellerin sentezi anlatılmıştır. Radikal tiyol-en tepkimesiyle hazırlanan bu hidrojellerin fiziksel jel özellikleri ile hidrofobik bir ilacı yükleme ve kontrollu salınım özellikleri araştırılmıştır. Üçüncü proje, RAFT polimerizasyonu ile elde edilmiş homotelekelik ve heterotelekelik polimerlerin tiyol içeren moleküllerle polimerizasyon sonrası işlevselleştirme ve hidrojel üretimi çalışmalarını içermektedir. Dördüncü projede, tiyol-reaktif yan dallar içeren, doğrusal PEG bazlı politriazol polimerlerin dizayn, sentez ve polimerizasyon sonrası işlevselleştirme uygulamaları açıklanmıştır. Bu polimerler, klik kimyası tabanlı dönüşümler ve kimyasal çapraz bağlı hidrojellerin sentezinde kullanılmıştır. Beşinci proje yeni tip tiyol rekatif katekol grubu içeren polimerlerin sentezini ve manyetik nanopartiküllerin yüzey modifikasyonunda kullanımını açıklamaktadır. Son projede yeni tip aktifleştirilmiş yan dal karbonat grupları içeren polimerlerin sentezi ve polimer-ilaç konjugatlarının hazırlanmasında kullanılmaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Design, fabrication and applications of novel hydrogel and soluble polymer-based macromolecular platforms employing functional polymer building blocks are described. Several click chemistry-based transformations and post-polymerization modification techniques have been evaluated in fabrication of chemically cross-linked hydrogels. In conjunction with novel design of reactive polymeric materials, hydrophilic linear polymers with clickable functionalities were synthesized and used in various applications. In the first study, fabrication of well-defined chemically cross-linked poly(ethylene glycol) (PEG)-based hydrogels using the thiol-maleimide addition reaction is reported. Hydrogels obtained by crosslinking of homobifunctional PEGs and a multifunctional β-cyclodextrin-based (β-CD) crosslinker were evaluated in post-gelation modification reactions. In the second project, fabrication of poly(ethylene glycol)-based chemically cross-linked hydrogels containing discrete β-CD units is outlined. Various hydrogels obtained by radical thiol-ene reactions were investigated in terms of their physical gel properties as well as uptake and controlled release of a hydrophobic drug molecule. The third project involves the utilization of reversible addition−fragmentation chain-transfer polymerization-mediated homotelechelic and hetero telechelic polymers toward post-polymerization functionalization with thiol-containing molecules, as well as fabrication of hydrogel networks. In the fourth project, design, synthesis and post-polymerization functionalization of linear PEG-based polytriazole copolymers containing thiol-reactive functional groups as pendant side chains is described. These polymers were utilized in functionalization via click chemistry-based transformations and fabrication of chemically cross-linked functionalizable hydrogels. The fifth project outlines the synthesis of novel thiol-reactive polymers containing a catechol moiety and demonstrates their application towards surface modification of magnetic nanoparticles. The final project describes the synthesis of novel polymers containing activated carbonate groups at side chains and demonstrates their application towards the preparation of polymer-drug conjugates.