Kentsel yaşam kalitesini yükseltmede trafik durultmanın rolü: Kırıkkale örneği
The role of traffic calming in the promotion of the quality of urban life: The case of Kirikkale
  1. Tez No: 302538
  2. Yazar: HATİCE GÜL ULUKAVAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Dünyada kentlerin büyümesi ve buna bağlı olarak ulaşım sistemlerinin karmaşıklaşması sonucu, konut alanlarında taşıt trafiğinden kaynaklanan ve kentsel yaşamı olumsuz olarak etkileyen sorunlar artış göstermiştir. Bugün, konut alanlarındaki bu tür ulaşım sorunlarının çözümünde geleneksel yaklaşımlar yerine yaşanabilirlik odaklı yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Trafik durultma, konut alanlarında taşıt trafiğinin yarattığı olumsuz etkileri azaltmada ve kentsel yaşam kalitesini yükseltmede, dünyada uygulama alanı gittikçe artan bir politika aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de trafik durultma uygulamaları, teknik standartlar ve çeşitlilik açısından yeterli bir düzeyde değildir. Bu tez çalışması, ülkemizde bu alanda ihtiyaç duyulan teknik standartların ve farklı tekniklerin uygulanabilirliğinin belirlenmesi yoluyla konut alanlarında kentsel yaşam kalitesini arttırmanın alternatif yolları üzerinde durmaktadır. Tezde, Kırıkkale kenti, Hürriyet Caddesi örneklem alanı olarak seçilmiş ve alanın mevcut ulaşım durumu ve sorunları çerçevesinde, kısa-dönem ulaşım planlaması ve kentsel tasarıma ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the growth of cities in the world and therefore the complication of transportation systems, the problems stemming from the vehicle traffic in residential areas and negatively affecting urban life proliferated. Today, there is a need for new approaches on livability instead of conventional ones in the solution of these problems. Traffic calming is used as a policy tool whose scope of application extends in both the minimization of negative effects due to the vehicle traffic and the promotion of the quality of urban life. In Turkey, traffic calming applications are inadequate in terms of technical standarts and diversity. This thesis concentrates on the alternative ways of promoting the quality of urban life in residential areas through the determination of both technical standarts and applicability of different techniques needed in this field. In this thesis, Hürriyet Street in Kırıkkale is selected as a case study area and the proposals on short-term transportation planning and urban design are brought forward within the framework of existing transportation conditions and problems of the area.