Uydu görüntüleri ve tıbbi görüntülerden benzer görüntü işleme teknikleriyle bilgi çıkarımı
Data extraction with similar techniques: satellite images and medical images
- Tez No: 302552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Radiology and Nuclear Medicine, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sunulan tez çalışması, çalışma alanı olarak birbirinden tamamen farklı olan ?Mamografi görüntülerinden MK (Mikro Kalsifikasyon) Çıkarımı? ve ?Uydu görüntülerinden binaların otomatik olarak yakalanması? konularında ortak algoritmaların ne denli başarılı olabileceğini araştırmıştır. Yapılan çalışmada, bu iki farklı disiplinde bile sorunların görüntü işleme ortak konu başlığı altında, benzer algoritmalar ile çözülebileceği tespit edilmiştir.Mamografi görüntülerinden MK (Mikro Kalsifikasyon) Çıkarımı çalışması ile dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünyada bir milyondan fazla olan meme kanseri hastalarının erken teshinde radyoloji uzmanlarına yardım öngörülmüştür. Sunulan tez çalışmasında, amaç CAD sistemlerinin mamografi görüntüsü üzerindeki temel çalışma konusu olan mikro kalsifikasyonların tam otomatik olarak özgün algoritmalar ile belirlenmesi ve türünün iyi huylu ve kötü huylu olarak ayırt edilmesidir. Bu sayede radyoloji uzmanlarının doğru teşhis yapmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.Uydu görüntülerinden binaların otomatik olarak yakalanması çalışmasının amacı, tam otomatik bir süreç ile hızlı olarak doğru sonuçlar üretebilen bir algoritma ve yazılım üretmektir. Böylelikle, çok hızlı müdahale gerektiren afet durumlarında müdahalenin daha hızlı ve doğru yapılabilmesi amacıyla veri üretilmesinde, metropollerdeki kaçak yapılaşmanın tespit edilmesinde ve kent modellerinin oluşturulmasında ve güncellenmesinde büyük iş gücü, zaman kazanımı ve maliyet düşüşü sağlanacaktır.Sunulan tez çalışmasındaki sorunları çözme amacıyla oluşturulmuş temel algoritmalar, matematik morfolojik operatörlerinin kullanılması, RGB renk düzeni içinde veri tabanı bilgisinin saklanması, gürültü giderme algoritmaları, gibi ortak, otomatik algoritmaları içermektedir. Aynı zamanda, lokal eşik değer belirleme yöntemi, MK'ların gruplandırılmasına yönelik algoritmalar, MK'ların iyi huylu veya köyü huylu olarak sınıflandırılmasını sağlayan algoritmalar, bina bölgelerinden binaların oluşturulması, dört köşeli, dörtten fazla köşeli binaların köşelerinin bulunması ve sıralandırılmasının yapılması konusundaki algoritmalar çalışma konuları için ayrı ayrı geliştirilen tam otomatik algoritmalar sunulan tez çalışmasında geliştirilmiştir.Her iki konu başlığı için oluşturulan algoritma Microsoft Visual C# Express Edition ile programlanarak yazılım oluşturulmuştur. Algoritma ve yazılım da, amaç olarak yola çıktığı sorunların çözülmesinde, insan, bilgisayar ve konumdan bağımsız, tam otomatik olarak çalışmaktadır. İki çalışmanın da ortalama doğru tespit oranı %85 düzeyindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study searches how common algorithms shall be successful in terms of ?MC (Micro Calcification) Extraction from Mammography images? and ?automatic capturing of buildings from satellite images? representing completely different working areas. This study identified that matters regarding above stated two different disciplines could be eliminated by means of similar algorithms under common image processing heading.In accordance with data of World Health Organization, assistance is provided to the radiology experts during diagnosis of more than one million breast cancer patients in the world through MC (Micro Calcification Extraction study. This thesis study aims to identify micro calcifications representing basic working area regarding mammography image of CAD systems and identification of its type as non-malignant and malignant. By this way, it is aimed to contribute to the accurate diagnosis of radiology experts.The objective of the study regarding automatic capture of buildings by means of satellite images is to produce an algorithm and software having the capability to create rapid and accurate results with full-automatic process. By this way, large scale of workforce, time saving and cost decrease shall be achieved during data production to provide rapid and accurate intervention in case of disasters requiring extremely rapid intervention, identification of illegal housing at metropolises and creation, as well as updating of urban models.Basic algorithms covered by the thesis study presented and created to eliminate problems include common, specific and automatic algorithms, such as utilization of mathematical morphologic operators, storage of database information for RGB color scheme, noise suppression algorithms. In addition, local threshold identification method, algorithms regarding classification of MCs, algorithms providing classification of MCs as non-malignant and malignant, creation of buildings at housing regions, identification and ordering of building corners having four or more corners are specially developed for related topics within the thesis study presenting specific and full-automatic algorithms.Software is created by programming algorithms created for both headings stated above through Microsoft Visual C# Express Edition. Algorithm and the software operate automatically and independent from human, computer and the location during elimination of related matters. Average success level of both studies is approximately 85%.