Betonarme yapılarda dayanım fazlalığının araştırılması
Overstrength of the multistorey reinforced concrete buildings
- Tez No: 302557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SERDAR KIRÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapıları projelendirme sürecinde kullanılmak üzeri yük ve yapısal standartlar ile deprem yönetmelikleri geliştirilmiştir. Her ülke kendi ihtiyaç ve koşullarına göre standartlar geliştirmiş, üzerlerinde revizyonlar yapmış ve kullanımlarını zorunlu kılmıştır. Ülkemizde TS 500 ve TS 498 gibi temel betonarme ve yük standartları ile binalar için deprem yönetmeliği yürürlüktedir. Tasarımları tamamlanmış yapılar üzerinde yapılan araştırmalar, gözlemler ve yaşanılan deneyimler göstermiştir ki; yapılar tasarımlarında dikkate alınandan daha fazla bir dayanıma sahiptirler. Meydana gelen dayanım fazlalığı iç kuvvetlerin yeniden dağılımı, donatıdaki pekleşme etkisi, malzemelerin gerçek ve tasarım gerilmeleri arasındaki fark, kat ötelemelerine getirilen sınırlandırmalar, minimum gereklilikler, elverişsiz yüklemeler, yapısal olmayan elemanların etkisi, gibi faktörlere bağlıdır.Bu çalışmada deprem yönetmeliğine göre tasarlanmış binaların dayanım fazlalığı araştırılmıştır. Bu amaçla 3, 5 ve 7 katlı, süneklilik düzeyi yüksek, betonarme çerçeveli binaların tasarımları yapılmış ve bu tasarımlara ait detaylı bilgiler verilmiştir. Binaların doğrusal olmayan analizleri zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemi ile yapılmıştır. Bu analiz yöntemi için dünyada ve ülkemizde meydana gelişmiş, 28 adet deprem kaydı seçilmiştir. Analizlerde deprem kayıtları ölçeklenerek kullanılmıştır. İzlenen bu hesap yöntemi ile binaların artan yatay yük altında davranışları elde edilmiş, dayanım fazlalıkları hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to be used in the construction project stages constructural codes and seismic codes have been developed. Each country has developed its own standards, revised them as appropriate and enforced their usage. In Turkey TS 500 and TS 498 codes are used as reinforced concrete and load codes inline with seismic codes for constructions. The experiences, observations and analysis on completed designs show that constructions usually show overstrength than initial assumptions. This over strength is usually associated with the reallocation of internal forces, strain hardening, higher material strength than those specified in the design, story drift limitations, minimum requirements, multi loading effect of non structural elements.This study focuses on the over strength of the constructions that are done based on seismic codes via designing 3, 5 and 7 floor buildings with high ductility and reinforced concrete moment resisting frame. The nonlinear analyses of the constructions are done with nonlinear time history analyses. In order to execute that analysis 28 seismic records are investigated with scaling. With this methodology the over reaction of the constructions under increasing lateral loads are examined and resistance over strength is calculated along with detailed evaluation of the results.