Feedforward controller synthesis for uncertain time delay systems via dynamic iqcs
Belirsizlik içeren zaman gecikmeli sistemler için dinamik entegral karesel kısıtlar kullanılarak ileri-beslemeli denetleyici tasarımı
- Tez No: 302564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BEKLAN KÜÇÜKDEMİRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu doktora tezi çalışmasında durumlarında ve kontrol sinyalinde zaman gecikmesi bulunan ve durumların türevlerinin (dinamiklerinin) zaman gecikmesi tarafından etkilendiği, literatürde“nötral”sistemler olarak da ele alınan sistemler için zaman gecikmesine bağlı gürbüz H? en iyi ileri-beslemeli ve geri-beslemeli denetleyici tasarımı üzerine çalışılmıştır. Ele alınan sistem aynı zamanda L2 bozucular tarafından etkilenmektedir. Amaçlanan denetleyici tasarımı, durum geri beslemeli denetleyici ve dinamik ileri-beslemeli denetleyici olmak üzere iki temel kontrol döngüsü içermektedir. Geri beslemeli denetleyici ele alınan nominal sistemi kararlı kılma problemi için bir çözüm oluştururken ileri-beslemeli denetleyici bozucunun sistem çıkışına olan etkilerini minimize etmektedir. Frekansa bağlı çarpanlar (multiplier) içeren dinamik entegral karesel kısıtlar (EKK) sistemde bulunan zaman gecikmelerini ve sisteme etki eden parametrik belirsizlikleri ifade etmek için kullanılmışlardır. Kullanılan IQC'lerde bulunan çarpanların dereceleri elde edilen sonuçlardaki tutuculuğu azaltmak üzere mümkün olduğu mertebede yükseltilmişlerdir. Belirsiz zaman gecikmeli sistemin en küçük bozucu bastırma seviyesi ile evrensel ve asimtotik kararlı olmasını sağlayan gecikmeye bağlı yeter koşul, doğrusal matris eşitsizlikleri cinsinden verilmiştir. Doktora tezinin son bölümlerinde önerilen tasarımın başarımını göstermek için pek çok sayısal örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis studies the design problem of a delay-dependent robust H? optimal feedforward plus feedback controller for systems having state and control delays and neutral systems with delays affecting the derivative of states. The controlled system having parametric uncertainties is subject to L2 disturbances. The proposed controller involves two main control loops which are state-feedback and dynamic feedforward controller. The state feedback controller is used as a stabilizing controller whereas the feedforward controller performs the minimization of disturbance effects. Dynamic Integral Quadratic Constraints (IQCs) which consist of frequency dependent multipliers, have been introduced to represent the delays and parametric uncertainties in the system. The degree of the multipliers used in IQCs is increased in order to decrease the conservatism in the obtained results. Sufficient delay dependent criterion in terms of Linear Matrix Inequalities (LMIs) such that uncertain time-delay system is guaranteed to be globally, asymptotically stable with a minimum disturbance attenuation level, is presented in this study. Many numerical examples provided at the end, illustrating the usefulness of the proposed design.