Alçı hidratasyonunda morfolojiye etki eden faktörler
The factors that affect morphology in the hidratation of gypsum
  1. Tez No: 302565
  2. Yazar: ŞÜKRAN TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dereceli hassas kalıba döküm yönteminde, hazırlanan kalıbın morfolojisi (mikroyapı ve gözenek dağılımı) bütün prosesi etkileyen önemli bir parametredir. Kalıp morfolojisine bağlı olarak fiziksel özellikler, mekanik özellikler ve ısıl özellikler değişmekte ve bu özellikler döküm parçasının özelliklerini belirleyici bir role sahip olduğundan oldukça önem arz etmektedir.Hassas döküm kalıplarında bileşimin temelini alçı bazlı malzemeler oluşturmakta ve çeşitli oranlarda kullanılan farklı katkı malzemeleri ile kalıp morfolojisi kontrol edilmektedir. Bu çalışmada öncelikle değişik katkı malzemeleri kullanılmış ve bu katkı malzemelerinin bileşimdeki oranları optimize edilerek morfolojinin değişimi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mould morphology (microstructure and distribution of porosity) of investment block mould casting method is an important parameter that affects all process. Physical properties, mechanical properties and thermal properties are changing with morphology and these properties are very important because of having a determinant role for properties of cast products.Composition of investment casting moulds is a constitution from the base of gypsum and additions with different ratios controls the mould morphology. In this work, different additive materials used primarily and this material?s ratios in composition is optimizated and evolution of morphology is observed.