Gemi ana makine ve sevk sistemlerinin titreşim analizi
Vibration analysis of ship main engine and propulsion system
- Tez No: 302569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ALARÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gemi; makine gücüyle hareket eden, çeşit ebatlarda amaçlarına göre tasarımı yapılan birçok mekanik, elektrik aksamında oluşan karmaşık bir yapıdır. Normal bir makinede oluşabilecek her türlü dinamik kuvvet bu sistemde de oluşur. Her çalışan makinede meydana geldiği gibi dinamik bozucu etkiler ve hidrodinamik kuvvetler sonucu gemideki mekanik sistemlerde de titreşim görülmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğundan inceleme yapılan sistemde hem makineden oluşan dinamik kuvvetler hem de sudan gelen hidrodinamik kuvvetler göz önüne alınmalıdır. Arzu edilen gemilerdeki titreşim cevaplarının etkisini azaltarak; mekanik aksamlarının oluşabilecek hasarlardan korumak ve yolcu konforunu arttırmaktır. Gemilerdeki titreşimin ana kaynakları olan ana makine, şaft ve pervane üçlüsü bu çalışmada incelenen sistem olmuştur. Sistem analiz edilirken; eksenel, burulma ve eksenel-burulma durumları göz önüne alınarak sistemin dinamik cevapları, Lagrange metoduyla matris yaklaşım uygulanarak analiz edilmiştir. Eksenel-burulma titreşim durumu için çeşitli bölgelerde meydana gelen genlikler Matlab-Simulink'te kurulan model sayesinde grafik olarak elde edilmiştir. Sonrasında bu grafikler analiz edilerek zorlama durumlarına göre uygun sönüm değerlerinin ne kadar etki ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ship; machine power driven which consist of a lot of dimension of mechanical and electrical plant for the purpose of different type of commerce or transportation. Normally a dynamic forces occur in any mechanical system and also occur in ship system. Each machine that effect as a dynamics force and for the vessels also has hydrodynamics forces as a result of adverse effects in the vibration of mechanical systems on board. Such is the case review system, the dynamics which composed by mechanical system and hydrodynamics effects from the water both of them should be taken into consideration.The desirable situations; reduction the effect of vibration on ship, protect system against possible damages of mechanical components and increase passenger comfort. The main sources of vibration on ships are; main engine, shaft and propeller system which is examined in this study were a trio. The system is being analyzed axial, torsional and axial-torsional states taking into calculations. The dynamic responses of the system have been analyzed by applying the Lagrange method, the matrix approach. Axial-torsional vibration's amplitudes that are occurring in various regions of the state of model established Matlab-Simulink and graphs was obtained by this programmers. The graph are analyzed with putting appropriate damping force according to the condition then the values have been found to influence how much.