Gemi sevk sistemlerinin burulmalı titreşim analizi
Torsional vibration analysis of marine populsion systems
  1. Tez No: 142862
  2. Yazar: İBRAHİM ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
GEMİ SEVK SİSTEMLERİNİN DURULMALI TİTREŞİM ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada bir gemi dizel makinesi ve bu makinenin tahrik ettiği bir pervane ile, ara şaft bağlantı elemanlarından oluşan sevk sistemlerinin burulmak titreşim davranışı, Holzer metodu ile bilgisayar ortamında incelenmiştir. Sevk sistemi incelenirken oldukça karışık bir yapıda olan parçalar, dinamik model olarak adlandırılan daha basit bir sisteme indirgenmiştir. Bu model sistemi oluşturan elemanların, eş kütlesel polar atalet momentlerinin, aralarında yer alan şaft parçalarının eş rij itlik katsayıları ile birbirlerine bağlanması sonucu elde edilmektedir. Holzer metodu, üç kütleden daha fazla kütleye sahip sistemlerde çabuk,kolay ve doğru sonuçlar elde edilmesini sağlar. Holzer metodu tablolama yolu ile çalıştığından, her aşamada sistemin her parçası üzerine etki eden değerler görülebilir. İncelenmek üzere seçilen sistem, yabancı bir firma tarafından incelenmiştir. Bu sayede hazırlanan program ile elde edilen sonuçların doğruluğunun kontrol edilmesi mümkün olmuştur. Holzer metodu bilgisayar ortamına aktarılırken, mühendislik çalışmaları için daha uygun olan Fortran programlama dili kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar halinde listelenmiş, ayrıca grafikler ile de karşılaştınlmıştır. Karşılaştırmalar bulunan sonuçların yabancı firmanın bulduğu değerlere çok yakın değerler olduğunu göstermiştir. Ancak hazırlanmış olan program, bu çalışmada incelenen sistemden daha farklı elemanlara sahip olan sitemler için bir kaç ufak değişiklik gerektirmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
TORSIONAL VIBRATION ANALYSIS OF MARINE PROPULSION SYSTEMS SUMMARY Within this study the torsional vibration behaviour of a propulsion system, which is consist of a marine diesel engine, a propeller, shaft and conection elements, is investigated by Holzer Tabulation Method under computer conditions. During the investigation of propulsion system the complicated elements are reduced to simpler system called“dynamic model”. This model is built by the connection of inertia moments and stiffness coefficients of the elements which constitutes the system. Holzer Tabulation Method gives fast, easy and correct results for systems which have more than three mass. The main pecularity of the ability of Holzer Tabulation Method is following the values, which gained from each step of the tabulation. The system chosen for the investigation has been formerly investigated by a foreign firm. Hence control of the results obtained by this computer program has been possible. Fortran computer programming language is used for preparing a program for Holzer Tabulation Method. The results are listed in folders and also graphically compared by the foreign firm's results. Comparision showed that the results are similar. However it is nedded to make some changes on the program for investigating a system which is different from ours. IX