Gemi ana makinesi yardımcı sistemlerine yönelik simülatör algoritmasının geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of simulator algorithm in accordance with ship main engine auxiliary systems
  1. Tez No: 302568
  2. Yazar: KAAN ÜNLÜGENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ALARÇİN, PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Teknik Eğitim, Marine Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gemi makine dairesi işletme koşulları gereği birçok gereksinimi aynı anda karşılaması gereken bir yapıdadır. Denizcilik istatistik analizlerine göre gemi kazalarına neden olan faktörlerin başında insan hatası gelmektedir. Bu sebepten, gerek makine dairesi karmaşık yapısı gerekse insan hataları göz önüne alınırsa karşılaşılan basit bir makine arızası dahi kısa sürede önlem alınmazsa büyür ve tamiri mümkün olmayan kayıplara neden olabilir. Yaşanabilecek her türlü makine arızasını olabildiğince erken fark etmek ve müdahale etmek için iyi eğitilmiş gemi makineleri işletmecilerine ve etkili bir uzman arıza teşhis sistemine ihtiyaç vardır.Bu çalışmada gemi ana makine yardımcı sistemlerinden soğutma, yağlama ve yakıt sistemleri için geliştirilen bilgi tabanlı uzman sistemin, ana makine operasyonları sırasında arıza tespiti yapması, ayrıca koruyucu bakım işlemlerinde gemi personeline yardımcı olması amaçlanmıştır.Meydana gelen arızalarda makine donanımından kaynaklanan arızalar incelenmiş ve bu tür arızalara etki eden sebeplerin ve çözüm yöntemlerinin belirlenmesi için C# programlama dili kullanarak bir uzman arıza tespit programı geliştirilmiştir. Bu program, modern ticari uzakyol gemilerinde çoğunlukla tercih edilen MAN B&W 7S50MC-C ana makine yardımcı sistemlerinin basınç, sıcaklık ve viskozite alarm sınır değerleri ve ideal çalışma aralıkları dikkate alınarak bahsi geçen ana makine yardımcı sistemlerine uygulanmıştır. Geliştirilen program gemi makineleri işletmecilerinin eğitimlerinde, makine dairesi simülatör sistemine entegre edilerek kullanılması hedeflenmektedir.Geliştirilen uzman sistem, gemi makine işletmecilerine gerekli desteği sağlamanın yanında özelikle kritik operasyonlarda ve manevralarda oluşabilecek arızalarla ilgili çabuk karar vermeyi kolaylaştırmakta ve önemli avantajlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ship engine room has a detailed structure so that it should meet all the requirements related to operating conditions simultaneously. According to naval statistical analyses, one of the most important causes of shipwrecks is human error. Because of this reason, if precautions are not applied, both engine room?s complicated structure and human errors may cause bigger problems and engine breakdown which may lead to irreparable failure. Well-educated marine engineering operators and an effective expert system are necessary for early intervention to prevent all kinds of engine breakdown immediately.This study aims to manage troubleshooting in main engine auxiliary systems which cover cooling, lubricating and cooling oil and fuel systems. The study is also thought to be a good reference for maintenance processes for marine engineering operators.Breakdown of main engine equipment are examined and troubleshooting programme is developed for using C# to determine solution methods and causes of such breakdowns. This programme is applied to MAN B&W 7S50MC-C ship main engine auxiliary systems preferred by modern merchant ships commonly; in addition, MAN B&W 7S50MC-C ship main engine auxiliary pressure, heat and viscosity warning limiting values and ideal operating ranges are noted because this programme is used with these ranges and values. Developed programme will be integrated to engine room simulator system and will be used to educate marine engineering operators.The developed expert system will especially be used in critical operations and will provide advantage in manoeuvring positions and voyages in critical waters.